חיפוש
  • Gil Zefoni

מהערכת מצב לקריאת מצב אינטגרטיבית ושוטפת - בועז גלעד, ראש את"ל, ניצב בדימוס

עודכן ב: 20 יונ 2020

מגיפת הקורונה תפשה מדינות, ארגונים וחברות מסחריות כשאינם ערוכים לתרחיש קיצון שכזה. אם להודות על האמת, הרי שאך טבעי הוא הדבר ומעטים המקרים בהיסטוריה בהם עצר העולם מלכת ולא ניתן להיערך באופן תדיר ושוטף לתרחיש כה קיצוני וחריג. תהליך או אירוע משמעותי בארגון (לאו דווקא משברי), מצריך היערכות מוקדמת, תכנון מעמיק וניתוח מקדים של כלל המרכיבים וההשפעות, במטרה שיהיה מוכן לכל אפשרות. למותר לציין, כי הכוונה אסטרטגית מהווה מצפן לתכנון והיערכות ארגוניים נכונים ומאידך, מהלכים לקויים/חסרים, עלולים לגרום לנזק בלתי הפיך בין אם תפקודי, כלכלי או תדמיתי.

ארגונים שנערכו מבעוד מועד אל מול תרחישים סבירים, אף אם מתונים יותר מהנוכחי, בהיבטי שרשרת האספקה, הרציפות התפקודית והמוכנות לחירום, שלהם ושל ספקי המשנה שלהם ויחד עם זאת קיימו הערכת מצב אפקטיבית, נמצאו מתמודדים טוב יותר ברמה כזו או אחרת למציאות המשתנה והתאימו עצמם מהר יותר לאירוע "המתגלגל", תוך שחלקם אף מינפו הזדמנויות עסקיות שנוצרו לצד היערכות סדורה לקראת היציאה והחזרה לשגרה, על שלביהן השונים.

שם המשחק אם כן, הוא תכנון מתודולוגי מבוסס קריאת מצב מתמשכת (יוסבר בהמשך), אבחון רציף (פנים/חוץ ארגוני), מימוש מדיניות מותאמת-מציאות וחוזר חלילה. תהליך זה, על שלביו השונים דורש גם תרגול ומידול של מערכי הארגון השונים ובחינת השפעתם זה על זה.

ארגון חייב לבחון ולאבחן כל העת את עצמו ואת גורמי המפתח אשר בסביבתו הפנימית והחיצונית, במטרה להבין את רמת המוכנות לתרחישים האפשריים שהוגדרו מבעוד מועד, למפות את ההזדמנויות, האיומים , תהליכי העבודה והכשלים האפשריים, בכדי להבטיח כי ברור וידוע מי אמור לעשות מה ומתי, האם נהלי העבודה הקיימים יספקו את המענה המיטבי בתרחישים השונים ובכך לצמצם למינימום האפשרי את אלמנט ההפתעה וחוסר המוכנות הארגוני מחד ולהעלות את היכולת הארגונית והניהולית להתמודד עם המצבים/תרחישים השונים מאידך.

גם ארגונים המורגלים כבר בביצוע תכנון סדור, בין אם שנתי או רב שנתי, המבוסס על גיבוש והגדרת תרחישים פנימיים וחיצוניים, מוצאים עצמם לא אחת מוצפים במידע רב תוך כדי התהליך, מתקשים לבנות תמונת מצב עדכנית ולערוך ניתוח והערכת מצב מתמשכים אשר ישקפו את הביצועים ואת התמורות הפנים ארגוניות והחיצוניות כאחד.

מתוך הבנת המורכבות התהליכית - ניהולית ולאור היכרותנו עם היקף גורמי ההשפעה וההכרח לספק למקבלי ההחלטות כלים טכנולוגיים תומכי החלטה, בנינו בשיתוף עם חב' BeST: Be-Strategic את המתווה הניהולי - טכנולוגי ל"קריאת מצב אינטגרטיבית".

השילוב שבין מתווה לתכנון ארגוני סדור ומובנה, לבין מערכת מידע מתקדמת, מאפשר לגורמי הארגון בכל הרמות לשלוט בצורה טובה יותר בתהליך התכנון, לעבד ולאתר את צווארי הבקבוק עוד טרם התהוותם, להתכונן טוב יותר למהלכים ואירועים רבי משמעות ובעיקר למפות לקראת ותוך כדי פעילותם את השינויים המתהווים בין התכנון לביצוע ולבחור בצורה מבוססת עיבוד נתונים ותובנות A.I את דרך הפעולה המיטבית.

מתכונת זו המשלבת יכולות ניהוליות, תהליך מובנה, ניתוח נתונים, בינה מלאכותית ובעתיד הקרוב גם למידת מכונה (Machine Learning), מאפשרת למנהלים בארגונים וחברות לעבור מביצוע הערכות מצב וצמתי החלטה המשקפים נקודה/תחנה על ציר הזמן, ל"קריאת מצב אינטגרטיבית" ומתמשכת, המתעדכנת כל העת מהזנה ואיסוף מידע מאינספור גורמים ומקורות, תוך קבלת אינדיקציות ו"הרמות דגל" לתחומי עניין מוגדרים במקרים בהם מציפה המערכת פערים בין הרצוי למצוי (איומים והזדמנויות כאחד). יתירה מכך, השימוש במערכת באופן מובנה בתהליך, מאפשר למקבלי ההחלטות לבחור את דרך פעולתם באופן מבוסס נתונים, תוך יכולת לבחון ולהבין מבעוד מועד גם את השפעות ההמשך של החלטותיהם.

במידה רבה מאפשרים התהליך והמערכת לעבור מהערכה לחיזוי

מערכת המידע והסימולציות של BeST: Be-Strategic, היא מהמערכות הבודדות הקיימות כיום בשוק אשר מאפשרת התאמה באופן מלא לצרכים ולתחומי העניין הייחודיים של כל ארגון. המערכת מאפשרת הזנת מגוון רחב מאוד של נתונים ומידע מהיקף רחב של משתמשים הנוטלים חלק בפעילות, מתמקדת בתהליכי העבודה, תוך שימוש בסימולציות ומודלים המאפשרים לבחון את התרחישים השונים, השפעותיהם על הארגון וסביבתו, בראייה עכשווית ועתידית.

המערכת מאפשרת לנתח ולהשוות בין הביצועים הצפויים לביצועים בפועל, תוך הצגה אינפוגרפית של התהליך, תוצאותיו ותובנותיו המרכזיות, יחסי גומלין ועוד, באופן שמבטיח שיפור ביצועים מתמיד ותיקונים תוך כדי תנועה.

במסגרת קריאת המצב האינטגרטיבית והמתמשכת, מאפשרים התהליך והמערכת למקבלי ההחלטות לבחון מגוון רחב של נושאים לבחירתם, באופן כולל/מערכתי ועד לנקודת מבט פרטנית ומדויקת. הנתונים המופקים בזמן אמת מועברים באופן אוטומטי לניתוח השוואתי המאפשר להסיק מסקנות ותובנות על הפער בין ציפיות הארגון לביצועיו בתרחישים השונים, לבין ביצועיו בפועל באותן נסיבות. השימוש במפות חום ועוצמה (אינטנסיביות) מאפשר לזהות פערים בין מדיניות הארגון לבין הפרקטיקה הנוהגת ובאופן זה גם להבין מדוע יחידים וקבוצות בארגון מתנהגים ומקבלים החלטות בצורה מסוימת.

לסיכום, במטרה לשלוט במציאות המתהווה, במורכבות הפעילות ובהיקף הגורמים המשפיעים, נדרשים כיום מקבלי ההחלטות בארגונים וחברות לעשות טרנספורמציה תהליכית ולעבור מתכנון והערכת מצב עיתית, לתכנון וקריאת מצב אינטגרטיבית ומתמשכת, תוך הסתייעות במערכות וכלים טכנולוגיים תומכי החלטה, המאפשרים גם לחזות את כיווני ההמשך ואת תוצאות החלטותיהם.

הכותב, בועז גלעד הוא ניצב בדימוס וכיום בעלים ומנכ"ל משותף בחברת Bdiverse, העוסקת באיתור ויישום פתרונות טכנולוגיים-ניהוליים לאתגרי שרשרת האספקה, הרכש, המוכנות לחירום והרציפות התפקודית. מביא עמו ניסיון ניהולי ופיקודי עשיר בן למעלה מ - 25 שנה על מערכים מבצעיים ולוגיסטיים מורכבים ומאתגרים בשב"כ ובמשטרת ישראל, לרבות אחריות על מאות עובדים, ניהול תקציבים בהיקף של מיליארדי שקלים בשנה, גיבוש והוצאה לפועל של תכניות עבודה, הובלת תהליכי התייעלות וחיסכון רחבי היקף, תוך שילוב חדשנות בעשייה.

לפרטים נוספים- - boaz@bdiverse.com 050-8787770


#IPLMA #CPM #APLP
130 צפיות0תגובות

צור קשר

03-6966944

iplma@iplma.org.il

ת.ד. 1184 מיקוד 4911101 פתח תקווה

להצטרפות לדיוור הארגון

  • LinkedIn
  • Facebook

ארגון מנהלי רכש ולוגיסטיקה בישראל , עמותה ציבורית ומלכ"ר , 1962

אנחנו כאן לכל שאלה