יום שלישי 22 אוקטובר 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

ארה״ב: מהנדס חשמל הורשע ביצוא בלתי חוקי של שבבים מוליכים למחצה

מהנדס חשמל מקליפורניה הורשע בייצוא בלתי חוקי של מעגלים משולבים דו שימושיים בעלי יישומים צבאיים אשר יוצאו לסין ללא הרישיונות הנדרשים ממחלקת המסחר האמריקאית
עמירם הלוי / 07.07.19 / 10:36
ארה״ב: מהנדס חשמל הורשע ביצוא בלתי חוקי של שבבים מוליכים למחצה
07.07.19
ארה״ב: מהנדס חשמל הורשע ביצוא בלתי חוקי של שבבים מוליכים למחצה
עמירם הלוי
07.07.19
עמירם הלוי

מהנדס חשמל מקליפורניה נמצא אשם במספר אישומים פדרליים פלילים, עקב ייצוא באופן בלתי חוקי של מעגלים משולבים דו שימושיים בעלי יישומים צבאיים, אשר נדרשים לרישיון ממחלקת המסחר לפני ייצואם. כך הודיעו סגן היועץ המשפטי לממשלה לביטחון לאומי, ג׳ון ס. דמרס, פרקליטת ארה״ב ניקולה ט. חנה, במחוז המרכז של קליפורניה.

 

שבבים אלו, המכונים בקיצור MMIC (Monolithic Microwave Integrated Circuit) הינם ״דו שימושיים״ ויש להם מספר יישומים מסחריים וצבאיים. הלקוחות של השבבים הללו כוללים בין היתר את חיל האוויר וחיל הים שכן MMICs משמשים טילים, מערכות הדרכה טילים, מטוסי קרב, לוחמה אלקטרונית, ויישומי מכ״ם.

 

על פי הראיות שהובאו במשפט, הנאשם הונה חברה אמריקנית שייצרה שבבים אלו, המכונים מעגלים משולבים מונוליטיים, וחדר למערכות המחשוב של החברה באמצעות פורטל האינטרנט שלה, לאחר התחזות כלקוח מקומי המבקש להשיג MMIC מותאמים אישית שישמשו אך ורק בארה״ב. לטענת התביעה, הוא הסתיר את כוונתו האמיתית להעביר את מוצרי החברה האמריקנית לסין ללא קבלת רישיון.

 

מעגל משולב מונוליטי, או MMIC הוא סוג של מעגל משולב (IC) התקן הפועל בתדרי מיקרוגל 300 MHz עד 300 GHz. התקנים אלה בדרך כלל מיועדים לבצע פונקציות כגון ערבוב מיקרוגל, הגברת כוח, הגברת רעש נמוך, וכן מיתוג בתדירות גבוהה. MMIC הם קטנים (מ-1 mm² ועד 10 mm²) ומיוצרים בייצור המוני, דבר אשר איפשר את התפשטותם של מכשירים בתדר גבוה כגון טלפונים סלולריים.

 

שבבי MMICs היו מיוצרים במקור באמצעות חומר הנקרא גליום ארסנייד (GaAs) - חומר אשר יש לו שני יתרונות בסיסיים על פני סיליקון, החומר המסורתי המשמש לייצור צ׳יפים:  מהירות הטרנזיסטור, ומצע בידוד. עם זאת, המהירות של טכנולוגיות מבוססות סיליקון  גדלה בהדרגה והגדלים של הטרנזיסטור צומצמו, ו- MMIC יכול להיות מיוצר כיום גם בטכנולוגיה סיליקון רגילה, המשמעות הינה עלות ייצור נמוכה יותר לעומת GaAs.