יום שבת 24 אוגוסט 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

IT במאה ה-21 – לבישים וחכמים

לכולם די ברור כיום כי אחד התחומים בהם יושקעו המשאבים בשנה הקרובה הוא שיפור הפרודוקטיביות העסקית באמצעות IT. הטרנד סולל את הדרך למספר טכנולוגיות חדשות, שמצליחות להשאיר חותם על הנוף המקצועי, דוגמת מחשוב לביש ומשקפים חכמים
29.01.19 / 10:16
צילום: יח"צ
29.01.19
צילום: יח"צ

מאת: ניב יוסיפון, מתוך סטטוס - כתב העת לחשיבה ניהולית ואסטרטגית

תפקידם של מנהלי ה-IT, המנמ״רים, נעשה קשה לביצוע מיום ליום, כשהם מוצאים עצמם מתמודדים עם שינויים טכנולוגיים מהירים ומרחיקי לכת, תוך שהם צריכים להניע מהלכי דיגיטציה לכל רוחבם של הארגונים בהם הם פועלים. נכון, גם התקציבים שלהם גדלים. חברת המחקר גרטנר כבר העריכה כי צפוי גידול גלובלי של 4.5% בהוצאות על IT עד סוף 2018  – וצדקה – כשהסכום כולו הגיע לרף של 3.7 טריליון דולר. אמנם,  76 אחוז ממנהלי ה-IT באירופה מצפים להפיק תועלת מהתקציב שהולך ותופח, אבל, סקר חדש של טושיבה מגלה כי הקדימויות למסלולי ההשקעה נשארו פחות או יותר, די אותו הדבר כמו לפני שנה ושנתיים, עם דגשים על ״הגנת נתונים״, ״פתרונות מבוססי ענן״ ו״ייעול הפרודוקטיביות״, באמצעות שימוש נכון בטכנולוגיות מידע.

תחום ה-IT דוהר קדימה ויחד עמו צצות בעיות ותיקות בתצורות חדשות. כך למשל, אבטחת מידע. התחום אמנם השתנה בשנים האחרונות ברמות האיומים והפתרונות. יש יותר עובדים שאינם יושבים ליד השולחן במשרד, תחת מטריית ההגנה הארגונית, יש לחצים חקיקה, דוגמת ה-GDPR ובשטח עושה רושם שפושעי הסייבר נהיים חכמים מיום ליום. המשמעות: חייבים להמשיך ולהשקיע בתחום. אין פשוט ברירה אחרת.

 

ניידות מעל לכל

על פי סקר של סטרטג׳י אנליטיקס, מעל 42% מכח האדם העולמי יהיה נייד עד שנת 2022 (מעל 1.87 מיליארד בני אדם!). חברת המחקרSonicWall  דיווחה על עלייה של 18.4% שנתית בהתקפות סייבר זדוניות במהלך 2017 ועלייה של 100% בדרישות כופר. זו גם ככל הנראה הסיבה מדוע פתרונות אבטחה מבוססי ענן – שיכולים להתמודד במקביל עם פרודוקטיביות ואבטחת מובייל, כמו גם הגנה על הנתונים עצמם – נשארים בראש מעייני מנהלי ה-IT כיום.

המשמעות אינה בהכרח שהטיפול בסוגיות הבוערות מגיע על חשבון חדשנות וכי הנושא מוזנח. על פי גרטנר, ב- 95% מהפרויקטים האלקטרוניים, ישולבו טכנולוגיות IoT, עד שנת 2020. המחקר של טושיבה מראה שאחת מכל חמש חברות כבר עושה שימוש בטכנולוגיות IoT או M2M, מתוך הבנה שחוקי המשחק משתנים תוך כדי… לכולם גם די ברור כיום כי אחד התחומים בהם ישקעו המשאבים בשנה הקרובה הוא שיפור הפרודוקטיביות העסקית באמצעות IT. למעשה, 43% ממנהלי ה-IT, מאמינים כי שימוש בכלים ובטכנולוגיות מתקדמות וחדשניות הכרחיים להשגת המטרה.

הטרנד סולל את הדרך למספר טכנולוגיות חדשות, שמצליחות להשאיר חותם על הנוף המקצועי, דוגמת מחשוב לביש ומשקפים חכמים. בשלות השוק מביאה לאימוץ גובר והולך ולשימוש נרחב בכלים הללו ואסור לשכוח את הגעתו של דור 5 ופתרונות מבוססי ׳ Windows 10׳, שמשתלבים בקלות בתשתית ה-IT הקיימת. אם מוסיפים לתמונה הרחבה גם את הפריסה הצפויה בשנתיים הקרובות של רשתות הסלולר המתקדמות של הדור החמישי, נראה שהמקדימים להיכנס לתחום המשקפיים החכמים הולכים בכיוון הנכון. סקר של חברת אריקסון מגלה כי מעל 40% ממנהלי ה-IT אוחזים בתחזית הזו. למעשה, על פי הסקר, עד שנת 2023 נראה בשטח מעל מיליארד מערכות הפועלות בדור 5 – נתון שיאפשר ללא מעט גורמים בתעשיות הייצור, בריאות ושאר פעילויות שטח, לגלות את הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיה. הסקר אף מדגיש כי הפוטנציאל העצום הטמון בדור החדש של התקשורת יגיע לכמעט 80% מהארגונים שינצלו אותו לטובת פיתוח אפשרויות חדשות עבור לקוחותיהם.

 

חכמים במשקפיים

ההגעה לשוק של מערכות משקפיים חכמים מבוססי Windows 10 היא ללא ספק אחד הכוחות המניעים של תהליך האימוץ הכללי של המשקפיים החכמים. כשליש ממקבלי ההחלטות האירופאים בתחומי ה-IT, אכן אישרו כי זו השקפתם, כשהם מציינים כי היתרון הבולט והמשמעותי ביותר של Windows 10 הוא בקלת שבה ניתן לשלב את המערכות הלבישות בתשתיות ה-IT הקיימות, תוך הסתמכות על התמיכה והיתרונות באבטחה המסופקים על ידי חברת מיקרוסופט. Windows 10 גם מביאה עמה פוטנציאל גדול יותר עבור מערכות ה-Mobile Edge באמצעות שירותי Microsoft Azure IoT, תוך הענות לצרכים של הארגונים בפיתוח יתרון תחרותי והנעה ואימוץ של דרכים חדשות לאיסוף ולניתוח מידע. מחשוב Edge מהווה משאב יקר ערך. הסיבה: הוא מביא עמו ומשיק שיטות חדשות של איסוף, ניתוח וחלוקה מחדש של מידע ובינה עסקית המקושרת אליו. עבודה עם מידע ברמת-Edge׳, מפחית לחצים מיותרים על תשתיות הענן, כך שמשתמשים יכולים להיות יותר בררנים באשר למידע שהם שולחים ללבת הרשת שלהם. הגישה הזו אף מאפשרת לזהות במידי התקפות סייבר ולהגבילן ברמת ה-Edge של המערכת, כך שהמידע יכול להיסרק עוד לפני המשלוח שלו ללבה עצמה.

פיתוחים טכנולוגיים דוגמת מחשוב Edge מעודדים בהכרח את הצמיחה של תחומי המחשוב הלביש ואת הפוטנציאל שלו בקרב חברות וארגונים. יישומים בתנאי שטח כבר מראים, ובעיקר בתחומי תחזוקה לוגיסטיקה (ובישראל בתחומי הביטחון) את הגמישות ואת יכולת ההסתגלות של המערכות החדשות לסקטורים ורטיקליים. כיום, תשתיות ה-IT פתוחות יותר מתמיד להטמעה של הטכנולוגיות החדשות והיכולת שלהן להציע סביבת עבודה מאובטחת בתחומים רבים, יניעו אותן, השנה ובשנים הקרובות, להטמעה מלאה בארגונים בהם אנו פועלים.

התעשיות המובילות

משקפיים חכמים המוטמעים בעסקים השונים, יכולות לשפר פרודוקטיביות כמו גם תהליכים במספר לא קטן של סקטורים ורטיקליים, כשהן הופכים אותם לבטיחותיים יותר ויצרניים יותר. בתחומי תחזוקה ושירות, לדוגמה, מערכות חדשניות, דוגמת ה- dynaEdge DE-100בשילוב עם המשקפיים החכמים AR100 של טושיבה, יכולים להקל משמעותית על העבודה הידנית, תוך מתן גישה מהירה ונוחה לתרשימים, פרויקטים, דוחות מומחים ולקבלת תמיכה מהמומחים עצמם ומהידע שלהם. בתחומי הלוגיסטיקה, המערכות הלבישות מהדור החדש ישפרו את הליכי זרימת העבודה, יצמצמו טעויות אנוש ויאפשרו גישה מהירה לאיסוף מידע שיקל וייעל את העבודה השוטפת.

חברת מפעיל, המייצגת את טושיבה בישראל, מכוונת את המערכת החדשה, בשילוב עם המשקפיים המיוחדים גם לחברות ביטחוניות. בשל היכולת של המשקפיים לזהות זיהוי פנים ביומטרי מדויק, המערכת תאפשר לאנשי ביטחון לזהות במהירות וביעילות חשודים בהתאמה לזיהוי קלסתרונים/תמונות, תוך כדי יכולת לשקף את המציאות דרך מצלמה המצויה על גבי היחידה גם לצוותים טקטיים, המסוגלים לראות את מה שאיש הביטחון שבשטח רואה בזמן אמתי. העניין בשוק הישראלי הנו גדול. מציאות רבודה בשילוב עם ויזואליות אמתית למשתמשים נוספים במצב של REAL TIME, יחד עם שימוש באחסון מקומי וענן יחדיו, הנו ייחודי ומייצר יתרונות רבים.

ואכן, סקר חדש מגלה כי  89% מהארגונים העוסקים בתחומי ההנדסה, 83% מחברות בתחומי התובלה והלוגיסטיקה וכ-77% ממפעלי הייצור מתכוונים לאמץ משקפיים חכמים בשלוש השנים הקרובות. מה יותר פשוט לעובד במפעל המצויד במשקפיים החכמים, לגשת למפרטים מורכבים ואו הנחיות הרכבה, או פירוק, בזמן אמת כששתי ידיו פנויות לחלוטין? או לקבל הנחיות מרחוק מפי מומחה שיושב במשרד, בזמן אמת ורואה את מה שהוא רואה (SEE WHAT I SEE -SWIS )?

 

בלי ידיים

49% מהארגונים רואים את היתרונות של המשקפיים החכמים בכך שהם יאפשרו להם להטמיע את מה שהם מכנים ה״ייעול העסקי של הדור הבא״ – עבודה ללא ידיים… בתחום הייצור, כמו גם בתחומי ההנדסה, מדובר ביתרון ענק עבור העובדים. הללו רואים במשקפיים החכמים ככלי עזר טכנולוגי מתקדם שיעביר אותם לעידן התעשייה 4.0, בו הדגש יהיה על ניידות וההתמקדות במידע – היכולת ליהנות ממנו באופן אישי, אבל, גם היכולת לחלוק אותו עם אחרים בארגון.

מבט בתעשייה מגלה כי מנהלי ה-IT נלחמים מלחמה בלתי פוסקת להמרת עסקיהם לעולם הדיגיטלי בעידן ה-IoT והניידות המתוגברת. עם זאת, צריך לזכור כי אין בנמצא פתרון אחד שיתאים לכולם. חברות צריכות לפקוח עיין כל הזמן לגבי איומים חדשים וגם אתגרים חדשים, תוך שהן ומנהליהן צריכים לאמץ טכנולוגיות שיסייעו להם להתגבר על הבעיות ולחזק את מערך כוח האדם.

 

*ניב יוסיפון, סמנכ"ל  ׳מפעיל׳, נציגת טושיבה

 

 

 

מגזין "סטטוס" מופק ע"י: 

                                    פשר יעוץ 2 פשר הדרכה 2 פשר מופ 2