יום חמישי 02 אפריל 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

IOT: מספיק עם 'עשה זאת בעצמך', בוא נעבור לתיעוש

יש אינספור דוחות של אנליסטים אשר מדגישים את הגידול במספר האובייקטים המקושרים (IOT) ואת הפוטנציאל הכלכלי המשמעותי שמגולם בגידול זה. בדרכים מסוימות, IOT משלים את הטכנולוגיה הדיגיטלית בכך שהוא מספק לחברה 'תאי עצבים' שיעבירו אליה מידע.
12.12.17 / 09:40
צילום: יח"צ
12.12.17
צילום: יח"צ

מאת: מאת: אלי שקד, מתוך סטטוס - כתב העת לחשיבה ניהולית ואסטרטגית

בדומה לכל המגמות הטכנולוגיות המשבשות, לאחר שלב האופוריה, מגיע הרגע הטבעי של החזרה למציאות: הקדמה לתיעוש.

ה-IoT מעביר את הערך ומגביר אותו. השינוי הוא רציני ובעל השלכות משמעותיות על מודלים עסקיים. חברות יצטרכו לחשב ולהרוויח כסף מכמויות הנתונים העצומות שנוצרות על-ידי מיליארדי אובייקטים מקושרים. חלק מהחברות הבינו זאת היטב דרך GE, אשר הפכה לאחת מחלוצות האינטרנט של הדברים התעשייתי ('האינטרנט של הדברים' התעשייתי: IIoT). מעבר לתהליכים הקיימים אשר ישופרו, יצמחו שירותים חדשים רבים המבוססים על ניתוח נתונים. מנהלים מוכרחים להבין את משמעות הטכנולוגיות, ולצפות את ההשפעה על הארגון ועל התשתית הטכנית. ה-IoT מגדיר מחדש את הנוף התחרותי ויוצר מערכות יחסי גומלין חדשות. האתגר עבור החברה הוא לא רק לשמור על מקומה בשרשרת הערך, אלא גם לעלות. חברות רבות נמצאות עדיין בשלב הוכחת ההיתכנות (POC) או אפילו בשלב המחקר והפיתוח. כדי לבצע את הצעד עלינו להתמודד עם המורכבות הטבעית של ה-IoT.

המורכבות היא חלק. ה-IoT מתאפיין במורכבות הארכיטקטונית שלו, שהיא ללא ספק גדולה יותר מאשר זו של Big Data והענן. חיישנים מגוונים רבים שנמצאים כבר בתעשייה היום מסוגלים למדוד כמעט הכל, לשלוט ולנווט תהליכים או ציוד תעשייתיים. עם זאת, מערכות אלה נשארו עד עתה מבודדות ללא כל קישור למערכות המחשבים המרכזיות וכתוצאה מכך, הניצול המוצלב של כל הנתונים שנוצרים בלתי אפשרי. חיבור אובייקטים לאינטרנט מוביל לשילוב של מערכות תעשייתיות ומערכות מחשבים שבו צוותים מוכרחים ללמוד לשתף פעולה כדי להתגבר על ההבדלים ועל המנהגים.

השימוש בחיישנים התרחב לכל תחומי הפעילות. הגיוון שלהם מספק בינה לכלי רכב, חנויות, ערים, בריאות וגם לתהליכי לוגיסטיקה, פיקוח או תחזוקה. שימוש הולך וגובר זה באובייקטים מקושרים מערער באופן רציני את עקרונות האבטחה. כל אלה מהווים פתחים בחומות מרכזי הנתונים. עלינו לשים לב לכך ולשקול מחדש את האבטחה בהתאם לכך. ההתקפות שאירעו לאחרונה הוכיחו כיצד ניתן לפרוץ למצלמות מחוברות כדי ליצור מניעות שירות (DoS) ולחסום את כל הפעילות העסקית.

בעזרת IoT, החברה יוצרת מערכת עצבים אמיתית היא מעבירה מידע מתא העצב (החיישן) אל המוח (מרכז הנתונים והענן). חלק מהפעולות יהיו רפלקסים (המתבצעים על-ידי הציוד המחובר), ואחרים יהיו השתקפויות (תוצאות של טיפול במרכז הנתונים או בענן). האתגר הוא לחבר בקלות ובבטחה את שפע האובייקטים לרשת החברה ולהעביר את הנתונים הנכונים אל מרכזי הנתונים. בשלב הזה נכנסים שחקנים רבים למשוואה. בלתי אפשרי לדמיין פעולה נכונה ומאובטחת ללא תיאום מושלם. זה יהיה תפקידן של פלטפורמות IoT. חלק מהן יבצעו זרימות נתונים (מידע המתקבל מהחיישנים) ואת הניתוח שלהם, ופלטפורמות אחרות יתייחסו לתשתיות (מערכות העצבים) ולאבטחה. VMware ממוקמת באופן לוגי בפלטפורמת התשתית, כפי שהוכרז ב-9 במאי, 2017 VMware Pulse IoT Center. פתרון ניהול תשתית IoT זה שואף להפחית את המורכבות, לשפר את המהימנות, להאיץ החזר על השקעה וכמובן לאבטח. אני מזמין אותך להקשיב לריי או'פארל, מנהל הטכנולוגיה הראשי של VMware ולאחרונה ראש חטיבת Dell IQT אשר מסביר בסרטון וידאו קצר זה את העקרונות של פתרון VMware Pulse IoT Center

בניגוד לפתרונות רבים המבוססים בראש ובראשונה על תוכנה, ה-IoT (ויותר מכך ה-IIoT) כולל רכיבים חשובים שעבורם ההשקעה מתבצעת במחזורים ארוכים. מהרגע שהפתרון נולד, עלינו לצפות את התפתחות הרכיבים הללו ולספק כלים כדי להפוך את עדכון המיקרו-קודים שלהם לאוטומטי. ה-IoT אינו סתם שיגעון חולף והוא כאן כדי להישאר. זוהי הדקה ה-90 כדי להיכנס לשלב היישום התעשייתי כדי לפרוס את המקרים באופן בר קיימא ומאובטח, וכדי לשלב את היתרונות הצפויים.

 

*מאת אלי שקד, מנהל פעילות VMware ישראל