יום שלישי 22 אוקטובר 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

66 מיליון ₪ נוספים יוענקו ליזמים, תעשיינים ורשויות מקומיות במסגרת המקצה השלישי לקידום התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה

מסלול הסיוע לפרויקטים המקדמים התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה ייצא לדרך בפעם השלישית, בשיתוף פעולה של משרדי הכלכלה והתעשייה, האנרגיה, הגנת הסביבה והאוצר.
03.02.19 / 10:23
66 מיליון ₪ נוספים יוענקו ליזמים, תעשיינים ורשויות מקומיות במסגרת המקצה השלישי לקידום התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה
03.02.19
66 מיליון ₪ נוספים יוענקו ליזמים, תעשיינים ורשויות מקומיות במסגרת המקצה השלישי לקידום התייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה

מתוך אתר משרד הכלכלה והתעשייה

במסגרת התוכנית, יוקצו 66 מיליון ₪ נוספים למתן מענקים ליזמים, תעשיינים ורשויות מקומיות שיבחרו לייעל את צריכת האנרגיה ולהפחית פליטות גזי חממה, זאת במסגרת החלטת הממשלה 542 (''הפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק'') שקבעה יעד לאומי של צמצום צריכת החשמל בשיעור של לפחות 17% עד שנת 2030.

מקצה זה של מענקים הוא השלישי במספר, כאשר בשנים 2017-18 יצאו לפועל שני סבבים נוספים במסגרתם כבר ניתנו מענקים בסך של כ-160 מיליון שקלים ל-190 פרויקטים, שצפויים להוביל להפחתה של 220,000 טון פליטות גזי חממה ולחיסכון שנתי של כ-300 מיליון קוט"ש. מתוכם, 16 פרויקטים קיבלו מענק מוגדל עבור התקנת טכנולוגיות ישראליות חדשניות. 

סך המענקים הכולל  עד 2020 יעמוד על  300 מיליון ש"ח, אשר עתידים להביא למינוף השקעות בסך מוערך של כ-1.6 מיליארד ₪ להתייעלות באנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה.

תכנית המענקים מופעלת על ידי הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה, כאשר את הבקשות שיוגשו תבחן ועדה המורכבת מנציגי המשרדים, וזו תבחר את הזוכים במענקים, בהתאם לשיעור החיסכון הצפוי. גובה המענק עבור בקשת סיוע יעמוד על עד 20% מסך עלות כל פרויקט ולא יעלה על 3 מיליון ₪, עבור סך הבקשות שיוגשו על ידי המבקש בשנה קלנדרית. כמו כן, להתקנה מסחרית ראשונה של טכנולוגיה ישראלית חדשה ניתן מענק נוסף של עד 20% מעלות הפרויקט, ולא יותר מ-3 מיליון ₪. 

עד היום אושרו מענקים ל-190 פרויקטים המציעים החלפת טכנולוגיות ישנות ולא יעילות אנרגטית במערכות חדשות וחסכוניות, כגון מערכות תאורה פנים וחוץ, התקנת מערכות בקרה וניטור מתקדמות, מערכות קירור מבנים, משאבות חום, מערכות אוויר דחוס ועוד. עדיפות במסלול תינתן לעסקים ומפעלים קטנים ובינוניים ולרשויות מקומיות בדירוג 1-5, בדגש על הפחתת פליטות גזי חממה באופן ישיר או על ידי חיסכון בצריכת החשמל ועידוד השקעות המשלבות טכנולוגיות חדשניות ישראליות. 

נחום איצקוביץ', מנהל הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה: "מדובר בתוכנית חשובה המשותפת למגוון משרדי ממשלה, המניעה התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות באופן מרשים בהיקפה. אנו מצפים להיענות גבוהה גם במקצה השלישי ונבצע טיפול מהיר ככל הניתן בבקשות, בכדי לקדם מתן מענקים ויציאת התוכניות לדרך. לתוכנית ערך כלכלי וסביבתי חשוב ביותר לצד עמידה בהתחייבות הממשלה במסגרת הסכם פריס להפחתת פליטות. אני קורא לראשי הרשויות, מנהלי/ות המפעלים ובעלי העסקים, לבוא ולשמוע את פרטי התוכנית ולפנות למשרד הכלכלה לקבלת המענקים באמצעות הרשות להשקעות ולפיתוח במשרד הכלכלה, אשר מניעה שיתוף פעולה בין משרדי חשוב, לו השפעה רב תחומית על כלכלת ישראל".

יחזקאל ליפשיץ, סמנכ"ל תשתיות אנרגיה ומים במשרד האנרגיה: "משרד האנרגיה מעודד ומקדם פרויקטים חדשניים בתחום ההתייעלות באנרגיה, וזאת על מנת להמשיך ולבסס משק אנרגיה ישראלי עצמאי. מסלול הסיוע יעניק למפעלים, רשויות מקומיות ויזמים הזדמנות לפתח פרויקטים חדשניים בתחום זה, ויסייע להפחית את ההוצאות על אנרגיה ולהגדיל את הפריון במשק. בימים הקרובים תושק קרן ההלוואות בערבות המדינה לפרויקטים של התייעלות באנרגיה בהיקף של מיליארדי ₪. שני מסלולים אלו יביאו להתייעלות באנרגיה ולהפחתת פליטות גזי חממה באופן משמעותי, ויסייעו לעמוד ביעד הלאומי של צמצום צריכת החשמל. בשני המסלולים תינתן עדיפות לטכנולוגיות ישראליות חדשניות". 

שולי נזר, סמנכ"לית בכירה לתעשיות במשרד להגנת הסביבה: "מאז 2011, המשרד להגנת הסביבה מוביל מדיניות משולבת של תמיכה כספית ומקצועית בהתייעלות אנרגטית, המביאה לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים בשנה בהוצאות התפעוליות של מפעלים, עסקים ורשויות מקומיות - ובמקביל, מפחיתה את זיהום האוויר. זהו מקצה תמיכות נוסף בהיקף של 66 מיליון שקל, אשר מתווסף ליותר מ-330 מיליון שקל אשר כבר אושרו כמענקים וקולות קוראים. המשרד להגנת הסביבה ימשיך גם בשנים הבאות ביישום מדיניות מגוונת הכוללת מענקים, ערבויות מדינה, רגולציה וסיוע מקצועי אשר מביאה לשגשוג ולהפחתת הזיהום והתחלואה".