יום רביעי 14 נובמבר 2018
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

שוק האג“ח בישראל מתמחר עתה העלאות ריבית בקצב דומה לזה שבארה“ב

מלחמת הסחר בין ארה"ב לאירופה ולסין הולכת ומתפתחת. האירופים והסינים נוקטים בינתיים בתגובות מידתיות, שכוונתן אינה החרפה של היחסים. החשש הוא שהמשך הטלת מכסים הדדיים, בתקופה של עלייה בריבית וחובות ממשלתיים גדולים, יביאו לסיומה של תקופה ארוכה של צמיחה בכלכלה
09.07.18 / 10:51
שוק האג“ח בישראל מתמחר עתה העלאות ריבית בקצב דומה לזה שבארה“ב
09.07.18
שוק האג“ח בישראל מתמחר עתה העלאות ריבית בקצב דומה לזה שבארה“ב

מאת: בנק הפועלים, החטיבה הפיננסית

 

בינתיים יש לציין שהנתונים אינם מראים סימן לכך.

פרוטוקול הפד לא חידש הרבה, ולא נראה שמתיחות הסחר תבלום בשלב זה את העלאות הריבית. יתכן אפילו שבטווח הקצר המכסים יעלו מעט את האינפלציה. בינתיים הנפגעים העיקריים הם השווקים המתעוררים, שחלקם כבר נאלצו להעלות ריבית וחלקם מתכננים להעלותה.

 

מלחמת הסחר מחריפה. הסינים לא נותרו אדישים להטלת המכסים של ארה"ב והודיעו על הטלת מכסים על סחורות אמריקניות בהיקף של 34 מיליארד דולר (היקף דומה למכסים האחרונים שהטילה ארה"ב על סין). ארה"ב מיועדת להחיל בתוך כמה שבועות מכסים נוספים על סחורות מיובאות מסין בשווי של 16 מיליארד דולר וסביר להניח שסין תגיב בהתאם. גם באירופה לא נותרו אדישים לאיומי ארה"ב, ובתגובה לבחינת משרד המסחר בארה"ב את האפשרות להטלת מכסים בגובה 20% על יבוא כלי רכב מאירופה, הזהיר האיחוד האירופי מפני תגובה נגדית- מכסים על סחורות אמריקניות בשווי של כ- 300 מיליארד דולר. בנוסף, במסמך שהגישו האירופים למשרד המסחר של ארה"ב טוען האיחוד כי הטלת מכסים על מכוניות אירופיות לארה"ב תגרום נזק לתמ"ג האמריקני. גם לארה"ב יש הרבה מה להפסיד במשחק הזה, והדברים יכולים בהחלט להחריף. קולות רבים בארה"ב אינם תומכים בצעדיו של הנשיא טראמפ, כך שייתכן שמלחמה זו עוד תמנע.

 

מדד מנהלי הרכש הגלובלי של חברת JPMORGAN ירד בחודש יוני לרמה של 53.0 נקודות, והוא נמצא ברמתו הנמוכה ביותר ב-11 החודשים האחרונים. ירידה נרשמה במרבית הרכיבים העיקריים, ורכיב הביקושים ליצוא ירד קרוב לרמה שמפרידה בין התרחבות להתכווצות בפעילות. שונות גבוהה נרשמה בין המדינות המשתתפות בסקר. בארה"ב המדד עלה לרמה גבוהה של 60.2 נקודות, בגוש האירו נרשמה ירידה זה החודש השישי ברציפות לרמה של 54.9 נקודות ואילו ברוסיה וברזיל ירד המדד מתחת לרמת ה-50 נקודות המעידה על התכווצות בפעילות התעשייתית במדינה. גם בישראל הצביע המדד (חודש מאי) על התכווצות בפעילות כשירד לרמה של 49.6 נקודות.

 

ארה"ב – האינדיקטורים הכלכליים האחרונים נותרו טובים מאוד והם מצביעים על צמיחה גבוהה של כ-4.0% ברבעון השני. שוק העבודה יצר בחודש יוני 202 אלף משרות חדשות, לעומת תחזית של 190 אלף. שיעור האבטלה עלה לראשונה מזה כמעט שנה לרמה של 4.0%, בשל עלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. השכר עלה בשיעור שנתי של 2.7%, מעט מתחת לציפיות השוק.

הנתונים האחרונים בארה"ב תומכים בהערכת חברי הפד (חציון הערכות) לפיה צפויות השנה עוד שתי העלאות ריבית. שוק ההון מגלם כעת מעט יותר מהעלאה אחת. לגבי השנה הבאה השוק צופה עוד שתי העלאות ריבית ולאחר מכן התייצבות ברמה של 2.75%.

הקלה בסביבה הרגולטרית של הבנקים בארה"ב. הבנקים גולדמן זקס ומורגן סטנלי נכשלו במבחני הלחץ של הפד, אך קיבלו מהפד סוג של פשרה שתאפשר להם לעבור את המבחנים. פשרה זו שהוצעה ע"י הפד מהווה שינוי משמעותי מהקו בו נקט הפד בשנים האחרונות, וניתן לראות בה מדיניות של הקלה ברגולציה. בפד הציעו לבנקים להקטין את הדיבידנדים לבעלי המניות ובתמורה תימנע הגדרתם כנכשלים במבחנים.

 

גוש האירו – הנתונים של החודש האחרון היו מעט טובים מאלו של הרבעון הראשון, אם כי הצמיחה תיוותר בטווח של 2.0% עד 2.5% ברבעון השני. מדד מנהלי הרכש הממוצע לגוש האירו ירד זה החודש השישי ברציפות ורמתו ביוני עמדה של 54.9 נקודות- רמה שעדיין מצביעה על התרחבות בפעילות התעשייתית. מגמה דומה עולה גם ממדד מנהלי הרכש למגזר השירותים בחודשים האחרונים. בשוק העבודה לעומת זאת, נמשך השיפור ושיעור האבטלה הממוצע בגוש האירו בחודש מאי נותר ברמה של 8.4%, לאחר שנתוני האבטלה לחודש אפריל עודכנו כלפי מטה. בשיעור אבטלת הצעירים נרשם גם כן שיפור כשבמאי ירד שיעור זה לרמה של 16.8% לעומת 17.1% באפריל ו-19.3% במאי אשתקד.

 

הבנק המרכזי בגוש האירו אמנם צפוי לצמצם בחודשים הקרובים את רכישות האג"ח בשווקים עד לכדי הפסקת הרכישות בתחילת שנת 2019, אך לא צפויה שם העלאת ריבית ראשונה עד לחצי השני של שנת 2019. הציפיות מהשוק הן לעליית ריבית ראשונה של 10 נקודות בסיס (בסבירות של 80%) בספטמבר 2019. 

 

מלחמת הסחר מגיעה בעיתוי גרוע במיוחד מבחינת סין. יציאת ההון מהשווקים המתעוררים ומדיניות אשראי נוקשה יותר מצד הבנק המרכזי הסיני הקטינו באופן משמעותי את קצב הגידול בהשקעות הריאליות. סביר להניח שהממשל ינסה עתה לקזז את ההשפעה הממתנת של המכסים במדיניות מרחיבה יותר, ובפרט צעדים לעידוד התעשייה המקומית.

 

ישראל

השכר הממוצע במשק ממשיך לטפס – בשנה האחרונה עלה השכר בשיעור גבוה של 3.9%. עליית השכר הושפעה מעדכון שכר המינימום בחודש דצמבר, וכן מהמצב הטוב של שוק העבודה. מספר משרות השכיר נותר ללא שינוי בחודשים האחרונים, נתון שלהערכתנו משקף את הימצאות המשק במצב של "תעסוקה מלאה".

 

מדד המחירים לחודש יוני, שיתפרסם בשבוע הבא, צפוי לשפוך אור על סביבת האינפלציה של המשק. האינפלציה בשנה האחרונה לא הושפעה מייסוף בשער השקל וגם השפעת המדיניות הממשלתית הייתה נמוכה. אנו מעריכים כי מדד המחירים לחודש יוני ירד בהשפעת גורמים עונתיים בשיעור של 0.1%, ושיעור האינפלציה השנתי יקפוץ לרמה של 1.1%. שוק ההון מגלם עתה אינפלציה של 1.2% ל- 12 החודשים הקרובים, שיעור די דומה כנראה לאינפלציה בפועל בשנה החולפת. אנו מעריכים כי עליות השכר המתמשכות במשק והסביבה העולמית תומכים כעת בעליות מחירים. תחזית האינפלציה שלנו עומדת על 1.1% לשנה הקרובה, ואנו רואים כעת סיכוי גם לאינפלציה גבוהה יותר (התחזית תעודכן לאחר פרסום מדד המחירים לחודש יוני).

 

המשקיעים הפרטיים צפויים להצטרף למוסדיים ולהגדיל את החשיפה למט"ח. הגדלת החשיפה של המוסדיים למט"ח היא בעלת השפעה משמעותית על שוק המט"ח – בחודשים מרץ-יוני היא הגדילה את הביקוש למט"ח בקרוב לשני מיליארד דולר במצטבר. פערי הריבית הגבוהים בין השקל לדולר הם התמריץ להגדלת החשיפה למט"ח, ומבחינת המוסדיים מדובר בטרנד, שכן כולם פוזלים לכיוון החשיפה של המתחרים ולא רוצים להיות שונים בהרבה מהממוצע בענף. המשקיעים הפרטיים צפויים להערכתנו להצטרף למגמה זו בהדרגה, תחילה ברכישה של תעודות סל ללא רכיב הגידור ולאחר מכן גם רכישות אג"ח בחו"ל. גורמים אלו ממתנים את הלחצים לייסוף השקל, וב“י רוכש מט"ח בהיקפים נמוכים מאוד, וזאת רק על פי התוכנית לקיזוז השפעת הגז הטבעי על שוק המט"ח.

האם ירידות השערים בשוק האג"ח הן בגדר הזנב שמכשכש בכלב. לבנק ישראל יש מספיק סיבות טובות להתחיל להעלות את הריבית בחודשים הקרובים, אך מנגד גם לא היה עד כה גורם שמחייב העלאה כזו. מחירי הדיור והאשראי הצרכני התייצבו, והאינפלציה, גם אם עלתה היא עדיין בתחום היעד. הצמיחה הגבוהה של המשק ושוק העבודה ההדוק מצדיקים העלאת ריבית בזמן כלשהו, ולו רק בכדי למנוע התפתחויות שליליות של הטווח הארוך כמו עלייה בתיאבון הסיכון של המשקיעים ובועות בשוקי ההון. הכוונת הריבית של בנק ישראל מאפשרת לו כר תמרון רחב בקביעת התזמון של עליית הריבית, שכן "התבססות סביבת האינפלציה ביעד" היא מושג מעט אמורפי שנתון לפרשנויות. ירידות השערים בשוק האג"ח בשבועות האחרונים שהתחזקו בשבוע החולף, הן בגדר הפנמה של השוק כי הריבית תעלה בשנה הקרובה, וכנראה יותר מפעם אחת. איגרות החוב לטווחים הקצרים מגלמות עתה ריבית של בין 0.75% ל- 1.0% בסוף שנת 2019.

מבחינת הבנק המרכזי, הציפיות שנוצרו להעלאת ריבית, הן שיקול חשוב שתומך בהעלאת הריבית בפועל. העלאת ריבית שכבר מגולמת בשוק לא אמורה להשפיע על שער החליפין לדוגמא, וככלל בנקים מרכזיים לא אוהבים להפתיע את השוק. יתרה מכך, סביר להניח שבנק ישראל "יכין את הקרקע" להעלאת ריבית באחת מההחלטות הקרובות. האם שוק ההון הפריז בהערכות לעליית ריבית? זו כמעט קלישאת כדורגל להגיד שההחלטות יתקבלו מחודש לחודש בהתאם לנתונים בפועל, אבל על בסיס הנתונים הקיימים, אנו סבורים כי שער החליפין ימשיך להיות גורם מפתח בקביעת הריבית בישראל. נראה שהפד צפוי להעלות את הריבית עוד שלוש או ארבע פעמים עד סוף שנת 2019 וגם הבנק האירופי צפוי להעלות את הריבית בעוד כשנה. בתנאים אלו בנק ישראל יוכל להעלות את הריבית בדומה לעלייתה בארה"ב וזאת מבלי להגדיל את לחצי הייסוף על השקל. כלומר, העלאת הריבית הגלומה בשוק האג"ח כעת היא אולי על הצד הגבוה של תחזיות העלאת הריבית, אך היא תרחיש סביר בהחלט.

הערות ואזהרות כלליות נוספות:
מסמך זה מבוסס על נתונים ומידע שהיו גלויים לציבור. הנתונים והמידע ששימשו להכנת מסמך זה הונחו כנכונים, וזאת מבלי שבנק הפועלים בע"מ (" הבנק ") ביצע בדיקות עצמאיות ביחס לנתונים ולמידע מידע אלו - אין בסקירה זו משום אימות או אישור לנכונותם. הבנק ועובדיו אינם אחראים לשלמותם או דיוקם של הנתונים האמורים או לכל השמטה, שגיאה או ליקוי אחרים במסמך. יודגש כי מסמך זה הינו למטרת אינפורמציה בלבד, הוא אינו מתיימר להוות ניתוח מלא של כל העובדות וכל הנסיבות הקשורות לאמור בו. המידע עליו מתבסס מסמך זה, והדעות האמורות בו, עשויים להשתנות מעת לעת ללא כל מתן הודעה או פרסום נוספים . אין להסתמך על האמור במסמך זה ואין להתבסס על כך ששימוש במידע או בהמלצות המובאות במסמך זה יביא לתוצאות מסוימות. מסמך זה אינו מותאם למטרות ההשקעה או לצרכיו האישיים והייחודיים של כל משקיע, אין לראות במסמך זה משום ייעוץ השק עות או תחליף לייעוץ השקעות המתחשב
בנתוניו, צרכיו ומטרות השקעתו המיוחדים של כל אדם, ואין לפעול על -פי האמור במסמך זה אלא לאחר קבלת ייעוץ אישי המתחשב בצרכיו, מטרותיו ונתוניו האישיים של כל משקיע, ולאחר הפעלת שיקול דעת עצמאי. הבנק, עובדיו, וכל מי שפועל מטעמו לא יהיו אחראים בכל צורה שהיא לנזק או הפסד, ישירים או עקיפים, שייגרמו, אם ייגרמו, כתוצאה משימוש במסמך זה או כתוצאה מהסתמכות עליו . לבנק, או לחברות קשורות אליו, או לבעלי שליטה בהם, עשויות להיות החזקות בניירות הערך או הנכסים הפיננסיים הנזכרים במסמך זה, עבורם א ו עבור לקוחותיהם, והם עשויים לבצע עסקאות המנוגדות לאמור במסמך זה. האמור במסמך זה אינו מהווה ייעוץ מס ואינו מתיימר להוות פרשנות מקובלת על רשויות המ ס או על גופים נוספים. מסמך זה הינו רכושו של הבנק, אין להעתיק, לשכפל, לצטט, לפרסם בכל אופן, לצלם, להקליט וכיו"ב את מסמך זה, או חלקים ממנו, ללא קבלת אישור, מראש ובכתב, מהבנק.