יום שני 17 יוני 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

על מטרות, יעדים והרגלים

הרגלים מהווים מעין צומת דרכים בין ידע לבין מיומנות לבין רצון או תשוקה. על מנת לוודא השגת מטרות, יש צורך ליצור הרגלים שעקב בצד אגודל יוליכו אותנו לקראת המטרה…חומר למחשבה
02.01.19 / 09:58
צילום: יח"צ
02.01.19
צילום: יח"צ

מאת: יוסי פשר, מתוך סטטוס - כתב העת לחשיבה ניהולית וארגונית

בדרך כלל בבואנו לסייע לארגונים בהם מנהלים ועובדים, כמושכל ראשון אנו אמורים להתמקד בראש ובראשונה במטרות וביעדים הנגזרים מתוכם. בהחלט משימה חשובה שבלעדיה הארגון מאבד כיוון. אולם, על מנת להשיג את המטרות ולעמוד ביעדים, חייבים להתמקד בהרגלים קיימים של העושים במלאכה ובשינויים לפי הצורך.

בעוד שמטרות נשענות ותלויות במידה רבה במניעים חיצוניים , הרי שהרגלים הם למעשה תהליכים אוטומטיים הפועלים ברקע חיינו. הרגלים טובים מסייעים להשגת מטרות ופחות טובים מחבלים בהשגתם.

כאמור ,מטרות נסמכות על גורמים שלא בהכרח אנו שולטים בהם, לכן לא תמיד ניתן להשיג את המטרה על אף המאמצים והמשאבים המושקעים בה. השגת המטרה נסמכת בדרך כלל על משמעת עצמית, כוח רצון ודבקות בה. מטרות שאינן ריאליות, עלולות להוביל גם לעיוותים והתנהגויות שאינן עולות בקנה אחד עם ערכי הארגון.

הרגלים מהווים מעין צומת דרכים בין ידע לבין מיומנות לבין רצון או תשוקה. על מנת לוודא השגת מטרות, יש צורך ליצור הרגלים שעקב בצד אגודל יוליכו אותנו לקראת המטרה. למשל, להפוך להרגל באבחון מצב, את ההבחנה בין קושי לבין בעיה, או לטפל בשורש ולא רק בסימפטומים של הבעיה, לחשוב מראש בכל מצב ,מה עיקר ומה טפל, מה חשוב ומה דחוף וכיוצא באלה. אלה הם רק חלק מהרגלים שמן הראוי ללמדם למנהלים ולעובדים שיהפכו לאורך חיים ויסייעו בידם להשיג את מטרותיהם בדרך היעילה והאפקטיבית.

הרגלים הם חזקים מצד אחד אך גם עדינים מצד שני. הרגלים מסוגלים להיות מעוצבים במודע ומאידך גיסא בתת מודע. הרגלים למעשה מעצבים את סגנון חיינו. לעיתים הם גורמים לנו להיצמד אליהם גם בניגוד לשכל הישר.

מכאן, כדאי וראוי שנתן דעתנו מעבר למיקוד במטרות ויעדים ליצירת הרגלים חיוביים בקרב כל הנפשות הפועלות בארגון, שיסייעו לעמידה ביעדים ולהשגת המטרות.

 

 

 

יוסי פשר

*יוסי פשר  הוא מומחה בתהליכי תקשורת בינאישית יועץ ומדריך לאירגונים בארץ ובחו"ל   http://www.pasher.co.il/ 

 

 

מגזין "סטטוס" מופק ע"י: 

                                    פשר יעוץ 2 פשר הדרכה 2 פשר מופ 2