יום שבת 28 מרץ 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

ניקוי, הגנה ואחזקה

במאמר זה נעבור ונפרט את עקרונות רכישת טכנולוגיות שנוע
01.12.15 / 11:44
ניקוי, הגנה ואחזקה
01.12.15
ניקוי, הגנה ואחזקה

במסגרת עבודתי אני מתבקש יום יום לתת מענה אחזקתי למבנים מסחריים פעילים כגון: קניונים, מרכזים מסחריים, מבני משרדים, מפעלי יצור, מסעדות וכו', לאחר ביצוע בדיקות אל הרס ובחינת כמה מאות מבנים, אני יכול לאמור בוודאות שהמבנים בארץ אינם מתוחזקים בצורה מקצועית ובמירב המבנים שבחנתי ניתן היה לראות שכבה עבה של שמנים ולכלוך גם על הרצפה וגם על הקירות.

מאמר זה יכלול גם את טכנולוגיות החומרים שניתן להשיג בשוק המקומי וגם ננסה להסביר את עקרונות היסוד של לכלוך ו/ או כתם על גבי פני שטח האריחים.

רצפות, קירות, מישקים ותפרים הינם פני שטח המבנים שאנו מבלים בהם רוב שעות היום וככול הידוע לי, משום מה, אין אף גורם הבודק את רמת הלכלוך ומדוע בעצם חברות האחזקה אינם מסוגלים לנקות את הלכלוכים שמצטברים עם הזמן על התשתיות. יש לציין כי רוב המבנים מאפשרים גישה ישירה של מעבר לכלוך מהרחוב אל תוך המבנה וחלקם אף יושבים בתוך תחנות מרכזיות של אוטובוסים או תחבורה ציבורית אחרת. באופן זה נוצרים לכלוכים מעורבים עם פיח שרוף- דבר שמכתים את התשתיות בצורה קשה ובלתי ניתנת לאחזקה רגילה.

 

3

 

 

מה הוא לכלוך???

ישנם שתי סוגי לכלוך בלבד:

  1. 1. לכלוכים על בסיס שמן.
  2. 2. לכלוכים על בסיס מינרל.

חשוב לציין כי כול לכלוך באשר הוא, הינו על אותם שתי עקרונות יסוד. יחד עם זאת, ישנם מצבים חריגים שבהם חומציות הלכלוך יצרה צריבה כימית או שנוצרה הכתמה עמוקה עקב פגיעה מכנית בפני שטח האבן. מלבד שתי המצבים אלו כל סוגי הלכלוך ניתנים להסרה אפילו ע"י אדם ללא הכשרה ולא בהכרח ע"י איש מקצוע כזה או אחר.

מה הוא אריח (קירות ורצפה)???

ישנם שתי סוגי תשתיות רצפה וקירות:

  1. 1. תשתיות נושמות.
  2. 2. תשתיות לא נושמות.

חשוב לציין כי רמת הלכלוך וההכתמה קשורים ישירות בסטטוס פני שטח האריח. ישנם אריחים נושמים וישנם אריחים לא נושמים (מלאכותיים), ישנם מצבים חריגים בהם בסיס התשתית נושם ופני השטח עובדו עם חומרים מלאכותיים שסוגרים את הנשימה בצורה מוחלטת, מלבד מקרים חריגים כל האריחים ללא יוצא מן הכלל נכללים באותם שתי עקרונות יסוד וכולם ככולם ניתנים לניקוי פרלל ליום המסירה של הנכס.

טכנולוגיות של חומרי ניקוי

כידוע, ישנם שחקנים מרכזיים ביצור חומרי ניקוי ומגוון המוצרים יכול לבלבל כל מקצוען בתחום. במידה והזמנו איש מכירות או נציג שיווק של משווקי חומרים מקצועיים לניקוי, הסיכוי שנבין מה עושה כל חומר ואיך הוא עובד הוא נמוך. אם כן, במי הרכש יכול להתייעץ וכיצד אנשי האחזקה יוכלו באמת להביא את המקום לרמת ניקיון רצינית ואיכותית? התשובה גם פה ברורה, ניפנה אל מקורות המידע והתכנים הייעודיים שניתנים להישג בכל לחיצת כפתור ומכול מקום.

על יצרני המוצר להיות שקופים במידע על גבי המוצר, אולם המשווק ברוב המקרים מורשה לתמלל את החומר כראות עיניו. עם זאת, חובה על כל מוצר כימי במתן ידע עם אזהרות ותקנים עפ"י הנחיות הגופים הממשלתיים. בדרך כלל המוצר יבוא עם הנחיות ביצוע או יישום וכמו כן יהיה כתוב על המוצר את יעוד החומר ועל איזו סוג תשתית הוא יודע לעבוד.

המושג "ננו טכנולוגיה" הינו למעשה חומר פעיל שעובד נקודתית רק אם החומר עורבב עם המפעיל (הקטליזטור) שלו, ברוב המקרים בחומרי ניקוי והאחזקה הקטליזטור הוא אוויר ו\או מים.

יש לציין כי המושג "ננו טכנולוגיה" רשום על גבי מוצרים רבים והפך להיות מקובל אצל משווקים רבים, זאת משום שנראה כי זו דרך נפלאה (לדעתם), לכלול את כל הטכנולוגיה במילה אחת.

 

 

 

 

טכנולוגיות של ניקוי כתמים על בסיס שמן

סוגי לכלוך: שמן גוף, שמן צמחי, אוכל, צבע, שמנים מלאכותיים, שמנים מפויחים, סילרים כושלים, שמן מנוע, חומרי פוליש, ווקס, הפרשות צועה, גומי, פטרוליום, פוליאוריטן וכו'.

טכנולוגיות לפירוק או הסרה של השמנים מבוססת על שתי עקרונות; הראשונה- שריפת השומן באמצעות חומרים בעלי PH נמוך בדוגמת "דיגריזרים" למיניהם. השימוש בטכנולוגיה זו לרוב גרמה גם לשריפת פני שטח האריח, החומר יצר חורים בכל התשתיות בהם היה אויר קלוע ושרף במגע יד ולא היה מאושר לעבוד באזורי מזון, שלא נדבר על אקולוגיה ואיכות הסביבה. הטכנולוגיה השנייה- נקראת "עיטוף ופינוי", טכנולוגיה שגורמת למולקולות השמן להיתפלמר ע"י טכנולוגיה חדשה בשם חמצון והקצפה (חובה ניקוי עם הרבה מים). יש לציין כי טכנולוגיה זו עובדת באופן מדהים בכל הרמות- גם בניקוי עילי וגם בניקוי פולשני וכן גם בכל חתכי הניקוי. קיימים בשוק מוצרים שפועלים בטכנולוגיה חדישה זו וגם מכילים תוספי ריח, חומרים אנטי בקטריאליים, ומרכיבים שהם מאושרי מזון ואקולוגיים. השימוש בטכנולוגיה זו פתר את מירב הבעיות אך אינו מופץ לציבור הכללי. לצערי רק קומץ של לקוחות מודעים לטיבה של הטכנולוגיה החדשה ורובם עדיין נמצאים ב "עידן הקרח" ועובדים עם מים ריחניים. התוצאה עגומה עד כדי כך שרוב האנשים שעוברים יום יום באותם מבנים לא מודעים כלל שהתשתיות השחירו ולא ניתן יותר להבחין בצבע המקורי של האריחים.

 

2

 

טכנולוגיות של ניקוי כתמים על בסיס מינרלים

סוגי לכלוך: אבנית, ברזל, חלודה, מלחים, קריסטלים, צמנט, אדמה, חמרה, קלציום וכו'.

הטכנולוגיות לפירוק מינרלים גם עברו שינוי דרסטי; במקרה של פירוק או הסרה של מינרלים, השיטה הישנה התבססה על שריפת השכבה באמצעות חומרים על בסיס PH נמוך. השיטה החדשה לא שינתה את בסיס שריפת המינרל אלה שינתה את המרכיב הכימי לשריפה עדינה ונשלטת (תרכיז מפרק עד 200 מיקרון לערך). השיטה החדשה בנויה על זרחנים ולא על גופרית ומלח. גם במקרה הזה החומר הפך מחומר רעיל, מסוכן ובלתי נישלט (חומצה מלחית), לחומר אקולוגי ידידותי לכל רמת שימוש, עד כדי שימוש ביתי ולא מקצועי, ההבדל הוא עצום בין חומצה על בסיס מלח לבין חומצה על בסיס זרחן.

נכון לימים אלו ישנם מספר משווקים ויצרנים מקומיים שהחלו בשיווק מפרקי מינרל על בסיס זרחן. החומר מופץ בעיקר באתרי בנייה, כמה קניונים, מקצת בשוק המוסדי וקצת בשוק הפרטי ועדיין כל נתח שוק צרכני החומצות על בסיס זרחן נמוך מאוד והיתר אינו מודע כלל לכך. כמו כן, החומצה אידיאלית לניקוי מינרל ממתכות (חלודה, אוכל שרוף, אבנית וכו').

הגדרות יסוד של חומרי ניקוי

-          סבון ניקוי יומי על בסיס פירוק שמנים ומינרלים יחדיו.

-          חומר ניקוי ייעודי שמשמש כמפרק שמנים פולשני.

-          חומר ניקוי ייעודי שמשמש לפירוק מינרלים פולשני.

-          חומר ניקוי ייעודי שמשמש לפירוק חומרים על בסיס אפוקסי.

-          חומר ניקוי ייעודי להסרת הכתמה של סילוקסן וכוהל.

-          חומר ניקוי ייעודי להסרת הכתמה של חומרי סיליקון ופוליאוריטנים.

-          חומר ניקוי ייעודי שמדגיש את פיגמנט האבן.

הגדרות יסוד של תשתיות רצפה וקירות

-          צפיפות פני שטח האבן.

-          רמת הספיגה של פני שטח האבן.

-          רצפה \ קירות

-          תשתית עם מרכיבי ברזל במבנה המינרלי של האבן.

-          תשתיות על בסיס חומרי מליטה.

-          תשתיות לא נושמות \ מלאכותיות.

-          תשתיות עם או בלי גליזורה (חום או פולימר).

-          תשתיות עם ובלי מישקים.

-          תשתיות פריכות.

-          תשתיות על בסיס חמר ו חול.

 

1

 

 

לסיכום:

רכישת טכנולוגיות הינו דבר שבשגרה, הרוכשים שביננו לרוב לא מקצועיים בתכנים של אותם טכנולוגיות, אך לא מן הנמנע שבשוק הרווי של היום קריאת תכנים מקצועיים היא חלק אינטגרלי מעבודת הרכישה, רק תורידו את העיניים אל הרצפה ותנסו להבין מה באמת צבע הריצוף או הרובה המקורית, תהיו מופתעים ואיפה שהוא, גם תרגישו אשמים.

משנת 1998 התחלתי לבנות את השוק של אחת החברות הגרמניות שמובילות בתחום (ניקוי, הגנה ואחזקה) ומייצרת ומשווקת לכל העולם מעל 90 מוצרים שונים בעלי יכולות שונות ולכל התשתיות עם כל סוגי הלכלוך המקובלים. הטכנולוגיה של החברה אומנם היה על בסיס אותם מרכיבי יסוד ישנים של יצור חומרי ניקוי, אך תפיסת העולם שלהם הייתה ראויה לציון. כל התורה שאני מזכיר במאמר זה בנויה על אותם יסודות של אותה חברה גרמנית. באותם השנים היינו קבוצה של אנשים ששיווקה את אותם מוצרים וחלק מהעבודה הייתה לבצע דוגמאות בשטח כך שכמות הדוגמאות שבצעתי כולל ביצוע עבודות מגיע לכמה אלפים אחרי 17 שנה.

 

לסיכום, קיימים שני משווקים ידועים שמייצגים את הטכנולוגיה החדשה כאשר משווקים אלו הם בעלי ידע רב תאורתי. כאחד שמוביל את המחקר והפיתוח בתחום ולאחר ביצוע אלפי דוגמאות בארץ ובחו"ל, אני יכול להגדיר בוודאות שכל תשתית ריצוף וחיפוי ניתנים לשחזור עד כדי פרלל ליום הנחת הריצוף למעט שתי מצבים: האחד משריפה כימית והשני מנזק מכני. במילים אחרות העולם יכול להיות נקי יותר ובריא יותר- נסו ותיהנו!