יום שבת 21 ספטמבר 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

נחתמה הצהרה לחיזוק היחסים הכלכליים בין ישראל לשנגחאי

היום, חתמו אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, ויינג יונג, ראש עיריית שנגחאי על הצהרת כוונות לחיזוק היחסים הכלכליים ושיתופי הפעולה בתחום המחקר והפיתוח בין רשות החדשנות לעיריית שנגחאי.
10.06.18 / 10:39
בתמונה: יינג יונג, ראש עיריית שנגחאי ואלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, צילום: יח"צ משרד הכלכלה והתעשייה
10.06.18
בתמונה: יינג יונג, ראש עיריית שנגחאי ואלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, צילום: יח"צ משרד הכלכלה והתעשייה

מתוך: אתר משרד הכלכלה והתעשייה

על פי ההסכם, יוכלו חברות ישראליות וסיניות מהעיר שנגחאי לבצע פרויקטים חדשניים בתחום המחקר והפיתוח בתמיכה ממשלתית. בישראל, רשות החדשנות, האמונה על יישום ההסכם, מממנת 50% מעלויות המו"פ המוכרות, בעוד שהחברה הסינית זוכה לסיוע מהוועדה למחקר וטכנולוגיה של עיריית שנגחאי (STCSM). החברות נחשפות לשווקים השונים והממשלות משתתפות איתן בסיכון על ידי תמיכה פיננסית. ההסכם אף משמש כפלטפורמה ליצירת מגוון שיתופי פעולה תומכי חדשנות בכלים שאינם מימוניים.

חתימת ההסכם נערכה במסגרת ביקורו של ראש עיריית שנגחאי בישראל. הוא הגיע ביחד עם נציגים ממספר תאגידי ענק מתחום הספנות ובראשם יו"ר SIPG, שזכתה במכרז הבינלאומי להפעלת נמל המפרץ החדש בחיפה, העיר התאומה של שנגחאי.

שנגחאי היא העיר המאוכלסת ביותר בעולם, ויש בה למעלה מ - 24 מיליון תושבים. היא נחשבת למרכז המסחרי והפיננסי של סין ולמרכז סחר עולמי, שבה נמצא הנמל העמוס ביותר בעולם.

בשני העשורים האחרונים, ישנה צמיחה כלכלית מואצת בשנגחאי, ושלוש התעשיות הגדולות ביותר הן שירותים פיננסיים, קמעונאות ונדל"ן. בעתיד, היא מתכננת להתמקד בפיתוח שירותים פיננסיים, לוגיסטיקה, בידור ותרבות. 

שנגחאי מהווה גם יעד מרכזי להשקעות זרות, בעיקר בשל מיקומה האידיאלי כ"שער" למדינות מזרח אסיה, ובשל רמת הגלובליות וההתפתחות הכלכלית שלה. בשנת 2016, 580 תאגידים בינלאומיים הקימו מטות אזוריים בשנגחאי ו - 411 מרכזי מחקר ופיתוח זרים פעלו בעיר. וכך, השקעה זרה היוותה כמעט 14% מסך כל ההשקעות הזרות בסין.

מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה מפעיל 6 נספחויות כלכליות בסין, שתפקידן לסייע לחברות הישראליות בפיתוח קשרים עסקיים בשוק הסיני, במציאת הזדמנויות עסקיות ובקידום השקעות זרות.

על פי נתוני מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, בשנת 2017, עמד סך יצוא הסחורות הישראלי לסין (ללא הונג קונג) על כ - 3.3 מיליארד דולר. בשלושת החודשים הראשונים של שנת 2018, הוא עמד על  כ - 1.55 מיליארד דולרים, וזאת בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בתקופה זו, עמד סך יצוא הסחורות הישראלי לסין על 847 מיליוני דולרים. ומכאן, שבתקופה זו גדל היצוא הישראלי לסין בלמעלה מ - 80%. מגמה זו נמשכה גם בחודש אפריל. בארבעת החודשים הראשונים של שנת 2018, ניתן להצביע על גידול של כמעט מיליארד דולרים, וזאת בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד.

 ישנה עלייה מתונה גם ביבוא הסחורות הישראלי מסין, והיא עומדת על כעשרה אחוזים, וזאת בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. 

מנתוני הרבעון הראשון של שנת 2018, עולה כי ישנה סגירת פער דרמטית בכל הקשור לגירעון המסחרי של ישראל מול סין והוא הצטמצם כמעט לחלוטין. הסיבה העיקרית לכך היא הגברת יצוא רכיבים אלקטרוניים ומוצרי אגרו-טכנולוגיה. בשנת 2017, ענפי היצוא המובילים לסין היו מכונות ורכיבים אלקטרונים (41%), אופטיקה ומכשור רפואי (25%), כימיקלים (19%), מתכות (5%) ופלסטיק וגומי (4%).

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "סין מהווה יעד אסטרטגי עבור מדינת ישראל ומשרד הכלכלה והתעשייה, ולכן ישנן 6 נספחויות מסחריות בסין. חיזוק היחסים הכלכליים עם שנגחאי הוא חיוני להמשך גידול הסחר בין המדינות. המשרד פועל במספר דרכים לחיזוק הקשרים הכלכליים עם סין, וזאת בין היתר באמצעות תמיכה בחברות ישראליות בפעילותן בשוק הסיני. חתימה על הצהרת הכוונות עם עיריית שנגחאי היא אחת הפעילויות שיוזם מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה לקידום יחסי הסחר בין ישראל לסין". 

עינת לב, הנספחת הכלכלית בשנגחאי: "בשנים האחרונות, אנו עדים להתעניינות הולכת וגוברת של חברות משנגחאי בישראל, לרבות רכישת חברות ישראליות, השקעות ומעורבות בפרויקטים תשתיתיים כדוגמת BRIGHT DAIRY שרכשה את תנובה, GIANT שרכשה את פלייטיקה, PINGAN שהשלימה השקעות בקרנות וחברות ישראליות, FOSUN שרכשה את אלמה לייזרס ואת אהבה ו - SIPG שזכתה במכרז הבינלאומי להפעלת נמל המפרץ החדש בחיפה. הנספחות הכלכלית בשנגחאי מסייעת לחברות ישראליות להעמיק את פעילותן בשוק זה".