יום שני 25 מאי 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

משרד הכלכלה והתעשייה והבורסה לניירות ערך משיקים מדד חדש: מדד ת"א-תעשייה

דירקטוריון הבורסה לניירות ערך בשיתוף משרד הכלכלה והתעשייה אישר מדד מניות חדש: מדד ת"א-תעשייה. במדד זה נכללות למעלה מ - 80 חברות תעשייתיות הנסחרות בבורסה, והוא יאפשר לבחון אפיקי השקעה בתעשייה הישראלית.
08.04.18 / 10:08
משרד הכלכלה והתעשייה והבורסה לניירות ערך משיקים מדד חדש: מדד ת"א-תעשייה
08.04.18
משרד הכלכלה והתעשייה והבורסה לניירות ערך משיקים מדד חדש: מדד ת"א-תעשייה

מתוך אתר משרד הכלכלה והתעשייה

דירקטוריון הבורסה לניירות ערך אישר (בתאריך 29.3.18) מדד מניות חדש בשיתוף משרד הכלכלה והתעשייה. המדד החדש, מדד ת"א-תעשייה, יכלול מניות של למעלה מ - 80 חברות ממגוון ענפי תעשייה: תרופות, אלקטרוניקה ואופטיקה, מתכת ומוצריה, תעשייה ביטחונית, אופנה והלבשה, שנאמדות בעלות שווי שוק כולל של למעלה 250 מיליארד שקלים.
 

הרצון לתת ביטוי לחברות יצרניות בגודל בינוני וקטן ולהשיג פיזור רחב, גרמו לקביעת תקרת משקל מקסימלית של 3% למניה בודדת. המדד יאפשר השקעה בהזדמנויות הצמיחה הגלומות בתעשייה הישראלית. במשרד הכלכלה והתעשייה ובבורסה לניירות ערך צופים כי המדד יהווה תמריץ נוסף לחברות תעשייתיות פרטיות לבחינת אפיקי מימון חוץ-בנקאיים וחוץ-ממשלתיים ולגיוס משקיעים באמצעות הנפקה בבורסה הישראלית. 

 

מדד ת"א-תעשייה משקף נאמנה את התדמית של מדינת ישראל כאומת טכנולוגיה וחדשנות, ומאופיין בדומיננטיות של חברות מענף ההייטק, וביניהן גם חברות יצרניות מענפי הטכנולוגיה והביומד. משקל המניות מענף-על "הייטק" במדד עומד על קרוב ל - 50% (28% חברות טכנולוגיה ו - 20% חברות ביומד – סה"כ משקל של 48%). משקל חברות התעשייה המסורתיות עומד על 52%.

 

מסימולציה שנערכה ב - 3.3.2018, עולה כי מספר המניות במדד הוא כדלהלן:

  • מספר מניות ת"א- 35 – 10
  • מספר מניות ת"א- 90 – 22
  • מספר מניות ת"א- SME60 – 19
  • מספר מניות ת"א-צמיחה – 32
     

הבורסה לניירות ערך, שהוקמה בשנת 1953, ממלאת תפקיד חשוב בצמיחת המשק הישראלי ומהווה חלק בלתי נפרד מהכלכלה הישראלית. היא משמשת מנוע צמיחה משמעותי לעסקים, בכך שהיא מאפשרת לחברות במשק גיוסי הון וחוב מציבור המשקיעים.

 

הבורסה היא "המגרש הביתי" של ציבור המשקיעים ומאפשרת מסחר נוח במוצרי השקעה מגוונים המותאמים לצרכי המשקיעים. בנוסף לכך, היא פועלת כזירת מסחר וירטואלית לקנייה ולמכירה של ניירות ערך. כיום, מניותיהן של כ - 452 חברות נסחרות בבורסה. בשנת 2017 נרשם מספר שיא של 17 חברות חדשות שהנפיקו בבורסה, שהוא גבוה יותר מסך החברות שהנפיקו בבורסה בחמש השנים שקדמו לכך.


אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "התעשייה הישראלית המתאפיינת בחדשנות פורצת דרך היא לא רק מקור לגאווה לאומית אלא גם השקעה כדאית. השקת המדד תהווה אפיק השקעה לגופים מקומיים ובינלאומיים המעוניינים להיחשף לתעשייה הישראלית. התמורות הכלכליות ועלייתה של החשיבות הטכנולוגית, יגרמו לכך שהיצירתיות הישראלית תהווה מוקד משיכה למשקיעים. וכך, תגדל כדאיות ההנפקה בבורסה בתל אביב, ואף תתן תמריץ נוסף לגיוסים והנפקות שיתורגמו להשקעות במשק ולתמיכה בצמיחה".

 

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך: "אנו גאים להשיק יחד עם משרד הכלכלה והתעשייה את המדד החדש אשר משקף את עוצמתה של התעשייה תוצרת כחול לבן. המדד יאפשר לציבור המשקיעים להיות חלק מהצלחתה של הכלכלה הישראלית. אנו מקווים כי השקת המדד תעודד חברות ישראליות, הן מהתעשייה המסורתית והן מתחום ההייטק והביומד, להנפיק בבורסה בתל אביב. המדד אף עונה על צרכי השוק ועל הביקוש לנכסי בסיס נוספים להשקעה, וכן מאפשר חשיפה גם לחברות הקטנות והבינוניות. אנו מקווים כי משרד הכלכלה והתעשייה ימשיך לפעול לקידום התעשייה לטובת ציבור המשקיעים והמשק הישראלי כולו".

 

משרד הכלכלה והתעשייה פועל לטובת קידום התעשייה הישראלית באמצעים שונים. התעשייה מהווה מנוע צמיחה משקי בהיותה ניצבת בפני שווקים גלובליים עתירי הזדמנויות. היא מאפשרת הזדמנויות תעסוקתיות איכותיות למגוון אוכלוסיות. תרומתה של התעשייה לתוצר העסקי עומדת על כ - 18% ומעסיקה כ - 11% מסך המועסקים במשק. 

 

מדד ת"א-תעשייה יושק בכנס משותף למשרד הכלכלה והתעשייה ולבורסה לניירות ערך אשר ייערך ב - 25 באפריל. בכנס "אתגרים והזדמנויות לתעשייה כחול לבן" שיתקיים בבורסה לניירות ערך בתל אביב, יוצגו כלים נוספים לקידום התעשייה הישראלית ולמינוף אפיקי ההשקעה בבורסה באמצעות גיוס משקיעים והרחבת הפעילות הכלכלית של החברות התעשייתיות. המועד הקובע לקביעת הרכב המדד יהיה תום המסחר, ב - 12 באפריל 2018. 


 

תכנית הכנס 

 

מנחה: יהודה שרוני, פרשן ועורך כלכלי, מעריב

 

09:00-08:30:  התכנסות

 

10:00-09:00:  דברי ברכה ופתיחת הכנס

                      אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה 
                      איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך בתל אביב
                      שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים

 

10:20-10:00:  ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, תפקיד הרגולטור בפיתוח שוק

 

10:40-10:20:  שי רינסקי, מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, כלים לבורסה ולתעשייה בישראל

 

11:00-10:40:  אחד על אחד - יהודה שרוני וישי דוידי, מייסד ומנכ"ל קרן פימי - הבורסה כהזדמנות עסקית 

 

11:15-11:00:  הפסקת קפה

 

11:40-11:20:  דורית סלינגר, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחסכון - התפתחויות בתחום הפנסיה

 

12:40-11:40:  פאנל - הבורסה כהזדמנות עסקית לתעשייה כחול לבן בישראל

                     מנחה: יהודה שרוני

                     דיתה ברוניצקי, ממייסדי אורמת
                     רובי גינל, התאחדות התעשייינים
                     אורי יהודאי, מנכ"ל פרוטרום
                     צבי יוכמן, שותף מנהל בקרן סקיי
                     ענת לוין, משנה למנכ"ל כלל ביטוח
                     אמי פלמור, מנכ"לית משרד המשפטים

 

13:00-12:40:  עפרה שטראוס, יו"ר שטראוס גרופ - שקיפות וממשל תאגידי כבסיס לאמון

 

14:00-13:00:  ארוחת צהריים