יום רביעי 01 אפריל 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

משאירים את התעשייה בישראל. פרויקט חיבור תעשייה ישראלית לחברות גלובאליות

לאחרונה החל משרד הכלכלה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים דרך מעוף (זרוע השטח) בסדרה של פעולות לחבר את התעשייה הישראלית לחברות גלובאליות מובילות.
27.09.16 / 10:24
משאירים את התעשייה בישראל. פרויקט חיבור תעשייה ישראלית לחברות גלובאליות
27.09.16
משאירים את התעשייה בישראל. פרויקט חיבור תעשייה ישראלית לחברות גלובאליות

 

 

 

 

מאת: הכותב : ארז לוי – יועץ פיתוח עסקי, etdlevi@013net.net/ 054-8049006

 

ממובילי פרויקט "משאירים את התעשייה בישראל"

הפרויקט כולל ביצוע כנסים בהם נפגשים החברות הגלובאליות עם התעשייה הישראלית, ומציגים את צרכיהם והאתגרים עמם צריכים הספקים להתמודד. משרד הכלכלה (מעוף) מקצים שעות ייעוץ, במימון המדינה כדי לעזור לעסקים להתמודד עם אתגרים אלו ולענות על אתגרי הייצור החדשים שצצים בעקבות פתיחתה של התעשייה בישראל לתחרות ברמה גלובאלית. 

 

ב 14.9.2016 ערך מעוף אשדוד יבנה כנס חיבורי תעשיות בסימן עידוד של חדשנות ויצירתיות בייעול מערכי הייצור. נושא החדשנות היצירתיות והתייעלות מערכי הייצור הודגש כקריטי וככזה אשר יאפשר לחברות גלובאליות ולספקים שלהן להתחרות בשווקים גלובאליים מול תחרות של יצור המוני וזול, כמו מסין למשל.

הכנס נעשה בשיתוף עם חברות גלובאליות וספקים מובילים וביניהם- אורבוטק, אפלייד מטריאלס, אורמת, אלביט מערכות, אירונאוטיקס, לנדה פרינטינג ונובה, פלקס, דגש מכניקה, פרומניו, א.ד.ה.פ תעשיות והתאחדות התעשיינים. כנס דומה נערך לאחרונה במפעל HP בקרית גת ותוצאותיו כבר נושאות פרי. ראש מנהל רכש ולוגיסטיקה בתעשייה אווירית שהשתתף בכנס סיפר כי לאחר הכנס פנו אליו למעלה מ-20 ספקים מקומיים, שחלקם נמצאים כבר בתהליך להיות ספק מן המניין.

 

"כיצד משאירים את התעשייה בישראל ? " (סיכום עיקרי המסרים שעלו מהכנסים)

 

  1. העולם משתנה בקצב גבוה והאתגרים הולכים וגדלים:

חברות גלובאליות שואפות להשיק מוצרים חדשים במהירות גבוה כדי להדביק את התחרות הקשה, תוך שמירה על רמת איכות גבוה ביותר. זה אתגר שהפך להיות כמעט כמובן מאליו, וכיום צריך לעשות את כל זה תוך שמירה על מחיר זול שרק הולך ויורד. זה מחייב לייצר לא רק במהירות ובאיכות ברמה עולמית אלא אף להתחרות במחיר מול כלכלות שהולכות ומתפתחות ברמת ביצועיהם וברמות מחיר מאד נמוכות. חלק הופתעו לשמוע שכל זה נכון לא רק לשוק ההיי-טק המתפתח לאחרונה אלא גם לשווקים הביטחוניים והצבאיים, אשר במשך שנים נחשבו ליותר "נינוחים". השינויים הביטחוניים המהירים והאיומים החדשים שצצים בכל רחבי העולם, הגיעו גם לקווי הייצור של תעשיות האווירונאוטיקה לדוגמא ומחייבות תגובתיות מהירה בכל הערוצים. 

 

  1. החברות הגלובאליות מובילות במדדי הפריון בישראל :

לפי פרסומים של משרד האוצר תרומתן של חברות גלובאליות לפריון בישראל גבוה ב- 40% מחברות מקומיות, ותרומתם לפריון מגדילה את התוצר המקומי הגולמי ב-0.9%. יעילותם של החברות הגלובאליות משפיע בצורה ישירה על כל השותפים שלהם בשרשרת האספקה ומושך אותם לרמות ביצוע בינלאומיות גם במחיר (ולא רק באיכות ומהירות).

בניגוד לתפיסה הרווחת שחברות גלובאליות לא מעוניינות להרחיב את בסיס ספקיהם, ציינו כמעט כל החברות שהם מאד מעוניינות לראות ספקים מתחרים חדשים מצטרפים למעגל הספקים שלהם. לצערם הם לא מצאו הרבה ספקים שמבינים את האתגרים מצד אחד ומוכנים מצד שני לקחת שותפות בסיכון שנדרש כדי לבנות יכולות אשר יאפשרו להתמודד עם רמות הביצוע הגמישות האיכות והמחיר הנדרשות.

 

  1. מחפשים שותפים :

האי וודאות בשווקים משאירה את חברות ההי-טק בעולם של לא נודע, והם לא יודעות מה ירצה השוק מחר בבוקר. הם למדו לפעול בעולם זה ולנהל את הסיכונים. כדי לממש את החלום הציוני בייצור המוני של מוצרים מתקדמים חייבות החברות הגלובאליות למצוא ספקים שותפים אשר יהיו מוכנים להשקיע וללכת יד ביד לאורך זמן ולקחת סיכונים. החברות ציינו שמעט ספקים מבינים את זהאך אלו שהבינו, השקיעו, לקחו סיכון, והיו סבלנים ובעלי אורך רוח, הם אלו שנמצאים היום בחזית התעשייה היצרנית בישראל .

 

  1. ייצור חכם – מכניסים את המוח היהודי לקווי הייצור:

הדרך היחידה לטענת נציגי החברות הגלובאליות היא לצאת מהמשוואה השגויה שבה נהגנו לייצר בישראל עד היום  :  כוח אדם זול + מבנה עלויות נמוך (סביבת עבודה) = מוצר תחרותי במחיר.

זה פשוט לא עובד יותר. היום כדי לייצר במהירות באיכות וב ז ו ל – חייבים להכניס את המוח הישראלי (המהנדס הישראלי) לקווי הייצור. לישראל יש מהנדסים מעולים אשר משחררים לשווקים הגלובאליים מוצרים חדשים, בצורה של סטרטאפים שצצים כפטריות אחרי הגשם. אנחנו חייבים להכניס את המוחות (היקרים) האלו לקווי הייצור ולבקש מהר למצוא את הדרך היעילה והזולה ביותר לייצר את המוצרים המתקדמים . זה מתחיל מקיצור זמני ייצור, ייעול תהליכי עבודה וממשיך את תוך שימוש בטכנולוגיות ייצור מתקדמות הלובשות צורה של אוטומציה מתקדמת לקווי הייצור.

 

  1. זמן =כסף !

אחד האתגרים הבולטים של שנות האלפיים הוא זמן. הטכנולוגיה מאפשרת לכל להתרחש מהר ומהר מאד. זה מחייב לא רק לפתח מהר אלא לייצר מהר. המהירות היא מצד אחד, גידול מחזורי ייצור מהירים במאות אחוזים תוך מספר חודשים קטן ומצד שני ירידה חדה במחזורים אלו לתקופה של מספר חודשים לא מבוטל. זה מחייב להיות רזה ויעיל! ובעל אורך רוח.

לייצר מהר זה יותר זול! כאשר מוצאים את הדרך לייצר מהר זה אומר שאפשר להעסיק פחות עובדים בתהליך הייצור, לשכור פחות שטחי ייצור, להחזיק פחות מלאי בתהליך, לשחרר יותר מזומנים להשקעה בתשתיות, לשפר את תזרים המזומנים ושורה התחתונה להיות יעיל ותחרותי.

זה אפשרי, וזה נעשה יום יום בחברות הגלובאליות וספקי המשנה המובילים שלהם. מכונות שיוצרו לפני מספר שנים בזמני ייצור של מעל ששה חודשים נבנות היום בשלושה שבועות!. זה מתאפשר ע"י הוצאה של תתי מערכות לייצור אצל קבלני משנה אשר מתמחים בייצור ורכש של תתי מכלולי. זה ממשיך במיפוי וייעול כל פעולה שנעשית בייצור, איכות ייצור של קרוב לאפס תקלות, פיתוח של מתקני ייצור (הרמה וכו') שמקלים על התהליך ועוד ועוד... . 

 

 

6.יתרונה של התעשייה הישראלית אל מול התעשיות האחרות בעולם :

 

ייצור מערכות מורכבות מאד בכמויות קטנות (יחסית) LOW VOLUME HIGH COMPLIXTY 


ישראל כנראה לא תוכל להתחרות מול היצרנים הגלובאליים של מוצרים בעלי אופי של ייצור בכמויות המוניות כמו יצרני האייפונים, מוצרי הצריכה החשמליים, תעשיית הרכב וכו'.

אז מה כן? במה אנחנו כן ייחודיים? אם בוחנים את התעשיות ההיי-טק היצרניות שהפכו למובילות בעולם ונשארו בישראל, ניתן למצוא חברות מתעשיית הסמיקונדקטור, הפרינטינג, התעשיות הביטחוניות, האווירונאוטיקה וכו'.

המאפיין המשותף כולם הוא ייצור בכמויות קטנות (יחסית), עד כמה מאות או אלפי יחידות ייצור בשנה , של מוצרים מאד (מאד) מורכבים!. LOW VOLUME HIGH MIX – זהו המונח המקובל בעולם תעשיות הייצור של מערכות הייטק מורכבות בכמויות קטנות.

מוצרים אלו נדרשים למיומנות ייצור מאד גבוהות, קרבה למקורות אספקה "חכמים" בעלי טכנולוגיות ייצור ומכונות מתקדמות, מהירות פיתוח וייצור סופר מהירות, ולזה תוסיפו התחדשות של מוצר חדש כל שנה וחצי!

זה נותן יתרון אדיר לתעשייה ישראלית!!! יש לנו את המוחות שמפתחים פה את המערכות האלה, אם נשכיל לפתח סביבם מעגלי ייצור וספקים שידעו לתמוך בדרישות האיכות המהירות והמחיר כי אז נצחנו את התעשייה העולמית. את המוח הישראלי נכניס לקווי הייצור ונייעל אותם עד קצה גבול היכולת הפיסיקלית, "ונוכל להם" גם ברמות מחיר יותר זולות בהם מייצרים בתעשיות בעולם. את הקרבה הגיאוגרפית והתרבותית של הספקים נהפוך למנוע של פיתוח וייצור מוצרים חדשים בקצב שישאיר "עשן מאחור" לתעשייה העולמית. את האיכות הבלתי מתפשרת שלמדנו לספק לתעשיות הביטחוניות המסורתיות נשלב לתוך תהליכי הפיתוח והייצור של מערכות היי-טק מתקדמות אלו.

 

איך עושים את זה ? מכניסים את המוח הישראלי אל קווי הייצור, מיעלים ומשפרים את תהליכי הייצור עד קצה גבול היכולת ורק ככה נשאיר את התעשייה הישראלית בישראל – יחד ננצח!