יום שני 01 יוני 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

מילת המפתח היא ״להתרענן״

כדי לשרוד בנוף הטכנולוגי של היום, כמו גם להתמודד בהצלחה עם לא מעט אתגרים מפבינם ומחוץ, ארגונים חייבים לחשוב על דרכים להתחדש ולהתרענן כל הזמן. אחת השיטות: לאמץ את מודל ה- ״PC כשירות״ (‘PC AS A SERVICE’)
13.05.19 / 10:21
צילום: יח"צ
13.05.19
צילום: יח"צ

מאת: ניק אופין, מתוך סטטוס - כתב העת לחשיבה ניהולית ואסטרטגית

חברות רבות בתעשיית המחשוב וה-IT, מוצאות עצמן בשנים האחרונות מחפשות אפיקי הכנסות חדשים. התפקיד לא פעם נופל על ה-CIO שצריכים לבצע החלטות מושכלות כיצד מיישמים אותן בשטח. על הדרך, אנשי תעשיית ה-IT צריכים וחייבים להתמודד עם שלוש מהפיכות שקרו וקורות בסביבה הטכנולוגית שלנו: ההגעה המיוחלת של קישוריות דור 5, איומי האבטחה הגוברים והולכים והצמחיה המאוד מזורזת של העבודה מרחוק.

בסביבה הזו, תפקיד הטכנולוגיה כגורם מחזק ומזרז, חשוב ביותר מאי פעם בעבר וההטמעה של הפתרונות הנכונים בדרך מהירה, אמינה ואפקטיבית, נמצאת בעדיפות עליונה אצל מקבלי ההחלטות בעולם הטכנולוגיה.  מודל אחד, ״PC כשירות״ (‘PC as a Service’), חוזר ועולה בהקשר הזה. מדובר בקונספט שבו מערכות מחשוביות עסקיות ושירותים שונים מוצאים כשירות למנויים ולא לרכישה, והוא תופס מקום חשוב בלקסיקון העכשווי כשעוסקים באימוץ מודלים עסקיים יעילים שמסייעים ל״רענון הטכנולוגי״, לא רק לטווח הקצר אלא גם לאורך זמן ועל בסיס מתמשך.

חומרה כמפתח

כאשר מיישמים את המודל של ״PC כשירות״ בעסק, המערכות נשארות אינטגרליות. בזמן שמערכות מחשוב לשימושים ׳צרכניים׳ יותר (דוגמת הסמארטפון האישי) נהיים קלים ופשוטים יותר בשימוש, ועובדים מבינים את היתרונות שהללו יכולים לספק להם, יש תמיד את הסיכון שהללו יעדיפו את הכלים הללו על פני ״כלי העבודה״ העסקיים יותר, שנותנת להם החברה בה  הם עובדים, והם ישתמשו בהם גם לצרכי עבודה שוטפת… העובדים אולי לא מודעים לכך, אבל, מהלך שכזה מביא עימו שלל בעיות ובעיקר בעיות אבטחה. על פי סקר של BYOD, של חברת Bitglass, פחות משליש ממומחי ה-IT, בטוחים ביכולות האבטחה מפני איומי סייבר ככל שמדובר בסמארטפונים ומערכות מחשוב צרכניות/אישיות אחרות. מובילי הדיעה בעולם ה-IT חייבים להבטיח לא רק ש׳צי׳ המערכות המחשוביות העסקיות שעומד לרשותם יהיה זה בו עובדיהם יעשו שימוש יומיומי וקבוע, אלא גם חייבים לוודא שהמערכות הללו יהיו מעודכנות, אמינות, ניידות במיוחד , מאובטחות כיאות ולא פחות חשוב – מעוצבות להפליא…

מערכות שונות למשימות שונות

בארכיטקטורה ארגונית מתקדמת, כזו המאמצת פתרונות ענן, IoT כמו גם שלל פתרונות Edge, על המנהלים בארגון לקבל החלטות כיצד מעבירים את הכדור הלאה, לעובדים ואיך מטמיעים את הפתרונות הללו בסביבת העבודה היומיומית? ייתכן שהזרז המשמעותי ביותר שייתן את הרוח הגבית לענף כולו הוא מחשוב ה-Edge. ככל שתחום ה-IoT פורח ורץ קדימה, כך גם מנהלי הטכנולוגיה חייבים להיות מסוגלים להתמודד ביעילות עם כמויות המידע הכמעט אינסופיות שהוא יוצר עימו. מחשוב ה-Edge יכול לסייע לארגונים להתגבר על האתגר, בהצלחה, ובתוך כדי כך לאפשר דרכים חדשות ויעילות לאיסוף, ניתוח והפצת מידע – תוף הפקת של בינה עסקית רבת ערך. עיבוד המידע במחשוב ה-Edge מוריד את הלחץ מהטיפול בענן, כך שמשתמשים יכולים להיות יותר בררנים באשר למידע שהם מעבירים ללבת הרשת. גישה מסוג זה אף מקלה על זיהוי התקפות סייבר בשלבים מוקדמים כשניתן להגביל אותן למכשיר ב-Edge. מידע מסוג זה ניתן אף לסרוק ולאבטח באמצעות קידוד לפני משלוח שלו ללבה.

די ברור שככל שיפותחו וייכנסו לשימוש מכשירים ויישומים לבישים, ויאומצו על ידי המשתמשים, כך גם תפקיד מחשוב ה-Edge יהפוך להיות יותר ויותר יקר ערך – תוך שהוא מסייע לארגונים (על פי נתוני חברות המחקר Equinix ו-IDC ) להניע יתרונות אקסטרה משוק של שני טריליון דולר – בחמש השנים הקרובות.

להתמודד בהצלחה

פתרונות שלוקחים ומשדרגים את היכולות של מכשירי ה- Edge החכמים, יסייעו לארגונים תעשייתיים להבין את התועלות הצפויות משימוש בהם להתחבר ללקוחות בדרכים חדשות וליהנות מהיתרונות של ההזדמנויות העסקיות החדשות והשותפות עם מיקרוסופט, תיצור פלטפורמת Edge חכמה וחדשנית ופלטפורמת ענן, המיועדים להתמודד בהצלחה עם צרכיהם של תעשיות המשתנות מהר.

מחשוב Edge מהווה משאב יקר ערך. הסיבה: הוא מביא עמו ומשיק שיטות חדשות של איסוף, ניתוח וחלוקה מחדש של מידע ובינה עסקית המקושרת אליו. עבודה עם מידע ברמת-Edge׳, מפחית לחצים מיותרים על תשתיות הענן, כך שמשתמשים יכולים להיות יותר בררנים באשר למידע שהם שולחים ללבת הרשת שלהם. הגישה הזו אף מאפשרת לזהות במידי התקפות סייבר ולהגבילן ברמת ה-Edge של המערכת, כך שהמידע יכול להיסרק עוד לפני המשלוח שלו ללבה עצמה.

 

פיתוחים טכנולוגיים דוגמת מחשוב Edge מעודדים בהכרח את הצמיחה של תחומי המחשוב הלביש ואת הפוטנציאל שלו בקרב חברות וארגונים. יישומים בתנאי שטח כבר מראים, ובעיקר בתחומי תחזוקה לוגיסטיקה (ובישראל בתחומי הביטחון) את הגמישות ואת יכולת ההסתגלות של המערכות החדשות לסקטורים ורטיקליים. כיום, תשתיות ה-IT פתוחות יותר מתמיד להטמעה של הטכנולוגיות החדשות והיכולת שלהן להציע סביבת עבודה מאובטחת בתחומים רבים, יניעו אותן, השנה ובשנים הקרובות, להטמעה מלאה בארגונים בהם אנו פועלים.

הליך ההטמעה, כך חשים המנהלים, עד כמה שהוא חשוב, נשמע בעייתי משהו, כך מעריכים לא מעט מנהלים, כשהם חושבים על הזמן שזה ייקח ועל הצורך בהשבתת מערכות בתהליך האינטגרציה. על החשש ניתן להתגבר, כלל הנראה, בתחייבות של התקנות בשטח, של השבתה מהירה של מערכות מיושנות בלי לפגוע בעבודה השוטפת ובהתחייבות לאבטחה מחמירה בכל הפלטפורמות האפשריות.

ניהול מחזור החיים

הבחירה המושכלת במודל ה-״PC כשירות״ כחלק מאסטרטגיית ה-IT, היא לא רק החלטה על איזה מערכת בוחרים ואיך מטמיעים אותה בשטח. יש לקחת בחשבון כאן את ניהול מחזור החיים של המערכת, שכן מדובר בערך חשוב ביותר בעולמו של העובד המקצועי המרוחק ממשרדו, מצב שיכול לא פעם להגמר באובדן מערכות, גניבתן, או בכל תקלה אחרת שיכולה לקרות בתנאי שטח קשים. במקביל, וקל מאוד לעקוב אחר התופעה הזוכה לחשיפה רבה בתקשורת, ארגונים רבים ניצבים כיום מול איומי סייבר שרק הולכים ומתרבים ונעשים מתוחכמים יותר ויותר, עם אימוץ טכניקות משוכללות יותר על ידי פושעי הסייבר. כל זאת על רקע העובדה שכח העבודה בלא מעט ארגונים וחברות מפוזר יותר על פני הגלובוס, מצב הקורא לשיתוף פעולה הדוק יותר בין כל יחידה ופרט. במודל שבו מופעל מנגנון ה-״PC כשירות״ מוכיח עצמו אף ביתר שאת, עם תמיכה מקצה לקצה מהיום הראשון לפעילות.

שיקול נכון

כדי שארגונים יוכלו לנוע מהר יותר ולהצמד לחידושים שקורים באופן תכוף בתעשיית הטכנולוגיה – ולהשאר תחרותיים, מילת המפתח היא ״להתרענן״. מנהלי מערכות המידע חייבים לקחת בחשבון מה הם מציעים לארגון מבחינת תשתיות ומערכות IT, ולבחון היטב הם הללו אכן מסוגלים להתמודד בהצלחה עם מה שקורה מסביב. בעולם החדש הזה, הרענון הטכנולוגי אינו מתייחס רק ל״מערכות״ ול״מכשירי קצה״. חייבים לקחת בחשבון כיצד הטכנולוגיות החדשות ישתלבו ויוטמעו במערכות הקיימות ולבחון את נושא העלות-תועלת. באופן טבעי, יחס עלות-תועלת גבוה, בהחלט יכול להניע להחלטה לפעול. תחרות חזקה יותר, חוויית משתמשים יעילה יותר, והגנה טובה יותר מאיומי אבטחה, כל אלה משמעותם התמודדות טובה יותר עם העתיד הקרוב.

 *הכותב ניק אופין, סמנכ״ל מכירות, שיווק ותפעול, Dynabook Northern Europe

 

מגזין "סטטוס" מופק ע"י: