יום שני 25 מאי 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

מהי ההמצאה הישראלית הבולטת ביותר בכל הזמנים?

לשלב הגמר של התחרות "70 ההמצאות הגדולות של ישראל כחול-לבן" הגיעו 9 המצאות, שאחת מהן תוכרז בעוד כשבועיים כהמצאה של המדינה.
11.04.18 / 10:02
מהי ההמצאה הישראלית הבולטת ביותר בכל הזמנים?
11.04.18
מהי ההמצאה הישראלית הבולטת ביותר בכל הזמנים?

מתוך אתר משרד הכלכלה והתעשייה

לרגל חגיגות ה - 70 למדינת ישראל מצדיע משרד הכלכלה והתעשייה לחדשנות הישראלית, וגאה להעמיד לבחירת הציבור את המוצרים והטכנולוגיות פורצי הדרך אשר יוזמו ופותחו בישראל לאורך שנות קיומה.

 

השבוע, נפתח שלב הגמר של התחרות שבסופו תבחר ותוכרז בעוד כשבועיים ההמצאה של המדינה. בשבועות האחרונים עמדו לבחירת הציבור, באינטרנט, 70 מההמצאות הגדולות ופורצות הדרך אשר הומצאו ופותחו לאורך שנות  קיומה של המדינה. הציבור בחר את ההמצאות אשר משפיעות על כמות גדולה של אנשים בעולם, מעצבות את המציאות, הופכות את העולם לטוב יותר ומהוות מקור לגאווה לאומית.

 

9 ההמצאות שהגיעו לשלב הגמר הן: לוויין אופק, דיסק און קי, חומת אש של צ'ק פוינט, מכונות לייצור מים מהאוויר, waze, מערכת רובוטית לסיוע בניתוחים זעיר-פולשניים, כיפת ברזל, סנדלי טיילים מהפכניים וטפטפות.

 

ישראל הפכה במהלך שנות קיומה למעצמה עולמית בכל מה שנוגע ביזמות ובחדשנות טכנולוגית ומדעית. החדשנות הישראלית מקורה בצורך הקיומי של המדינה עוד בשנותיה הראשונות להגן על עצמה ולפתח כושר ייצור עצמאי.

 

החדשנות, הרעיונות וההמצאות אשר יצאו מהתעשיות הצבאיות, יושמו בהמשך בתחומים האזרחיים ופרצו אל העולם כולו והפכו את ישראל למעצמה עולמית. מוצרים וטכנולוגיות ישראליים כגון תקשורת, אינטרנט, מובייל, אלקטרוניקה חומרה ותוכנה, פארמה ומכשור רפואי, חקלאות, טכנולוגיות מים ואנרגיה מתחדשת נמצאים בשימוש ברחבי העולם. ההמצאות הללו מיצבו את התעשייה הישראלית כחדשנית ופורצת דרך בקנה מידה עולמי והפכו מקור לגאווה לאומית.

 

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "אני גאה לשתף את הציבור במגוון הרחב של ההמצאות, החידושים והטכנולוגיות שההון האנושי הייחודי של ישראל, הביא לעולם. ללאורך שנות קיומה, הגיעה ישראל להישגים ייחודיים ולמצוינות יוצאת דופן. ההכרה בחשיבות המחקר, הפיתוח, החדשנות ובעיקר ההון האנושי גרמה להפיכת מדינת ישראל למעיין נובע של יצירתיות וחדשנות ולהפיכתה לחממה טכנולוגית המהווה השראה לעולם כולו. עלינו להמשיך, לשמר ולהעצים את היתרון התחרותי שלנו ולהישאר שחקן מרכזי העומד בחוד החנית של עולם המתבסס על יזמות וחדשנות. אין ספק שהתכונות הישראליות, ובכללן חשיבה מקורית, נועזות, הסתגלות מהירה לתנאים משתנים ויכולת לעקוף מחסומים מלאכותיים יסייעו להביא לעולם את בשורת היזמות והחדשנות הישראלית גם בעתיד".

 

70 ההמצאות נבחרו מתוך רשימה ארוכה של המצאות מענפים שונים כגון דוד שמש, טפטפות, התפלת מים, דפוס דיגיטלי, דיסק און קי, תוכנות המסרים המיידיים, דלקן, קופקסון, סטנט, כיפת ברזל, טיל החץ והמצאות רבות שהיוו פריצת דרך והשראה לעולם כולו. 

 

בחירת רשימת ההמצאות בוצעה באמצעות ועדת היגוי ברשות לחדשנות אשר הגדירה קריטריונים לכך. רשימת ההמצאות תופיע בספר "חדשנות ישראלית – מוצרים פורצי דרך אשר שינו את העולם" אשר יצא לאור בקרוב ביוזמת משרד הכלכלה והתעשייה. 

 

אתם מוזמנים להצביע לתחרות "70 ההמצאות הגדולות של ישראל כחול-לבן" באתר משרד הכלכלה והתעשייה: http://www.economy.gov.il/MadeInIsreal/Documents/quest-IsraeliInventions.html.