יום חמישי 02 אפריל 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

להתנהג בעבודה כמו בזוגיות

עבודה דורשת זוגיות וזוגיות דורשת עבודה
23.05.18 / 09:37
צילום: יח"צ
23.05.18
צילום: יח"צ

מאת: סיון קנר, מתוך סטטוס - כתב העת לחשיבה ניהולית ואסטרטגית

האם נכחתם במצבים בהם מנהלים התנהגו בצורה מסוימת כלפי עובדיהם והקולגות שלהם, וכשהטלפון שלהם צלצל (שיחה מהבית, נניח), המילים, טון הדיבור ושפת הגוף השתנו? אישית אני מכירה אנשים שמתנהגים באופן שונה בעבודה ובבית. בעיקר אני מכירה אנשים חמים, מפרגנים וחיוביים, אבל בעבודה מצטיירים כהיפך הגמור. בייעוץ ארגוני לא אחת אנו משתמשים במונח "הארגון כמשפחה". עושים זאת גם ברמת המיקרו, כמו בתהליך של ליווי מנהלים,  וגם ברמת המאקרו, לרוב כשאנו מנסים להנחיל תרבות ארגונית שיתופית ושבה המנהלים מתנהגים כ"הורים" לעובדיהם. בכתבה הנוכחית אתייחס לארגון דווקא מכיוון אחר, פחות נפוץ – "הארגון כזוגיות".

 

ארגון לעומת זוגיות – היש הבדל?

חשבו לרגע לעצמכם מהי ההגדרה של ארגון ומהי ההגדרה של זוגיות. כאשר אנחנו חושבים על המילה "ארגון", אנחנו מדמיינים: יעדים, מטרות, חזון, הון, מבנה, חוקים. לעומת זאת, כאשר אנחנו חושבים על המילה "זוגיות", אנחנו מדמיינים: אהבה, כבוד, הקשבה, סבלנות, בילויים, בית.

עכשיו בואו ננסה לחשוב אם המילים הללו יכולות לפעול לשני הכיוונים? למשל ארגון – האם ארגון יכול להתקשר עם אהבה, כבוד, הקשבה, סבלנות, בילויים, בית? וכנ"ל לגבי זוגיות – האם הזוגיות יכולה להתקשר עם יעדים, מטרות, חזון, הון, מבנה, חוקים? בוודאי שכן, רק שזה לא "טבעי" לנו.

שימו לב להגדרות של שתי המילים הללו. ארגון מוגדר כיחידה חברתית מתואמת, המורכבת משני אנשים או יותר הפועלת בצורה יחסית מתמשכת להשגת מטרה משותפת. זוגיות מוגדרת כקשר בין שני פרטים, מכלול החיים המשותפים שלהם והיחסים ביניהם. על פניו, אין באמת הבדל מהותי בין השניים, אז למה בפועל יש הבדל משמעותי?

 

הגיע הזמן להוריד מסכות

כיועצים ארגוניים כולנו עוסקים בלהבין מהו המתכון לארגון בריא. אנחנו מכשירים מנהלים, עובדים וצוותים לפעול בדרכים שיעודדו השגת יעדים ומוטיבציה גבוהה של עובדים: שיתופיות, הקשבה, הערכה, חניכה, פרגון, תמיכה וגיבוי – אלו הם רק דוגמאות מעטות מההתנהגויות המצופות מהמנהלים. מדוע בסביבה עסקית בה מנהלים פועלים הם מתקשים להפגין התנהגויות אלו בעוד שרבים מהם מפגינים את אותן התנהגויות בדיוק בחייהם הפרטיים? אז מה ההבדל בעצם?

 

המתכון לזוגיות בריאה ??=?? המתכון לארגון בריא

בספרות המקצועית כמו גם בקרב אנשי השטח "המתכון לזוגיות בריאה" מוגדר על פי מספר קריטריונים. להלן ספקטרום רחב מתוכם:

 

כל המוגדר כאן נמצא בהלימה מוחלטת עם מה שנקרא בשפה מקצועית "ארגון בריא":

  • ארגון בריא הוא ארגון שבו המנהלים יודעים לתת חופש לעובדים שלהם כי הם סומכים עליהם.
  • זהו ארגון שמנהליו מבינים שעובדים שבאים לעבוד בהנאה תורמים יותר להשגת יעדים ולתרבות ארגונית חיובית.
  • ארגון שמנהליו מבינים שהקרבה עם העובדים ושיתופם (כמו ישיבות צוות, פגישות עבודה, פגישות אישיות, אירועי גיבוש ועוד..) מעצים גם את המנהל וגם את העובדים.
  • ארגון שבו התקשורת בין המנהל לעובד אינה מבוססת על הצבת יעדים בלבד, ביקורת ותלונות, אלא מכילה גם תקשורת מקדמת שמתמקדת גם  בטוב – נותנים חיזוקים חיוביים ולומדים לתחקר הצלחות.
  • זהו ארגון שיודע להציב גבולות, מתעניין ומוקיר את החיים הפרטיים של העובדים.
  • ארגון בריא הינו ארגון שמנהליו ועובדיו יודעים להקשיב אחד לשני, לכבד ולהעריך אחד את השני, יודעים לעבוד בשיתוף פעולה מלא לעבר מטרה משותפת עם מחויבות הדדית מלאה, משני הצדדים. כך למשל: כאשר אחד צריך עזרה, השאר נרתמים לעזור לו.
  • זהו ארגון שלא לוקח כמובן מאליו את העובדים והמנהלים ושיודע שהצלחה מבוססת על עקרון ההדדיות בין המנהלים לעובדים.
  • חשוב לבחור בקפידה, בתהליך הגיוס לארגון, את העובדים והמנהלים, בדיוק כמו שאנחנו בוחרים את בני הזוג שלנו. גם בעבודה וגם בחיינו הפרטיים נשתמש באותן טכניקות של "שידוך" – נכיר באופן המעמיק ביותר את הארגון ואת המועמד, ואז נחליט: מתאים/ לא מתאים. אך לא די בכך, ארגון בריא זהו ארגון שמעודד את השונות בין האנשים, מעצים אותה ומייצר תרבות של איזונים, מש כמו בזוגיות.

 

 

*הכותבת סיון קנר היא יועצת לניהול ומנהלת פרויקטים בקבוצת ד"ר עדנה פשר ושות' – יועצים לניהול בע"מ  http://www.pasher.co.il/

sivan@pasher.co.il

 

מגזין "סטטוס" מופק ע"י: 

                                    פשר יעוץ 2 פשר הדרכה 2 פשר מופ 2