יום שני 01 יוני 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

כלכלית בראשון - ירידות השערים של סוף 2018 נמחקו

• מדדי המניות בישראל שבו לשיאים שנרשמו בספטמבר אשתקד, זאת בהשפעת עליות השערים בעולם, נתוני פעילות טובים וריבית שנותרה נמוכה. אפילו שוק הנדל"ן התעורר מעט בתחילת השנה, הן מבחינת העסקאות והן מבחינת המחירים שהתייצבו בחודשים האחרונים על פי סקר הלמ"ס.
30.04.19 / 10:01
כלכלית בראשון - ירידות השערים של סוף 2018 נמחקו
30.04.19
כלכלית בראשון - ירידות השערים של סוף 2018 נמחקו

בנק הפועלים: יחידת המחקר - האגף לייעוץ השקעות ומוצרים פיננסיים

 

האינפלציה עלתה לרמה שנתית של 1.4%, והיא צפויה להיוותר ברמה זו בחודשים הקרובים. צמיחה גבוהה ושוק עבודה הדוק יוצרים באופן טבעי עלייה בסביבת האינפלציה, שבאה לידי ביטוי במחירי שכר-הדירה ובמחירי שירותים שונים. מחירי המוצרים הסחירים עדיין מטים את האינפלציה כלפי מטה, אם כי אנו מעריכים כי ההשפעה השלילית שלהם פוחתת.

הריבית עשויה לעלות באחת מההחלטות הקרובות. במונחים ריאליים עדיין הריבית עמוק בתחום השלילי, וזה דוחף כעת את השווקים.

 

כלכלה גלובלית

סין מארחת את הפורום השני של 'תכנית החגורה והדרך' (belt and road). פרויקט השקעות שאפתני שעתיד לבנות תשתיות שיחברו את אסיה לאירופה ואף לאפריקה. במידה רבה מדובר בשחזור דרך המשי ההיסטורית. זה מעלה לא מעט חששות פוליטיים מבחינת ארה"ב ואירופה. בין לבין נמשכות שיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין, ודי ברור ששני הצדדים היו רוצים לצאת כבר בהצהרה שתרגיע את השווקים. שוקי המניות בעולם המשיכו לעלות, מבחינתם ההסכם בין סין לארה"ב זה רק עניין של זמן. הבנקים המרכזיים משהים את התוכניות להעלות ריבית, וזה גם חדשות טובות מבחינת השווקים.

ארה"ב החליטה לבטל את הפטור שנתנה למספר מדינות לייבא נפט מאירן ומחיר הנפט זינק בשבוע שעבר לרמה של 75 דולר לחבית מסוג ברנט. הסיכונים הגיאופוליטיים בוונצואלה ובלוב השפיעו כנראה גם הם. ציוץ של טראמפ בדבר הגעה להבנות עם ערב הסעודית שתגביר את ההפקה הוריד את המחיר בסוף השבוע ל-72 דולר לחבית.

 

ארה"ב – הכלכלה האמריקנית צמחה ברבעון הראשון השנה בשיעור שנתי של 3.2%, מעבר לתחזיות המוקדמות שצפו צמיחה של 2.3%. כזכור, הרבעון הראשון התאפיין, בין היתר, בהשבתה חלקית של הממשל ובחורף קשה יחסית שהובילו לתחזיות לצמיחה חלשה יחסית ברבעון. ניתוח הרכב הצמיחה קצת מקלקל את התמונה כיוון שזו הסתמכה במידה רבה מעלייה במלאים ובצריכה הציבורית, גורמים שאי אפשר להתבסס עליהם בהמשך הדרך. הצריכה הפרטית עלתה בשיעור שנתי של 1.2%, המשקף האטה משמעותית יחסית לשיעור של 2.5% ברבעון האחרון אשתקד, ושיעור הצמיחה של ההשקעה בנכסים קבועים הגיע ל-1.5%.

 

מדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ירד בחודש אפריל לרמה של 97.2 נקודות, לעומת רמה של 98.4 נקודות בחודש קודם. באשר לשוק הדיור הנתונים האחרונים היו מעורבים. המכירות של בתים קיימים ירדו בחודש מרץ ב-4.9% לקצב שנתי של 5.21 מיליון, לאחר העלייה החדה והמפתיעה של 11.2% בחודש פברואר. מאידך, המכירות של בתים חדשים עלו מעבר לתחזיות בחודש מרץ, בשיעור של 4.5% לקצב שנתי של 692 אלף יחידות, לאחר עלייה בשיעור מעט גבוה יותר בפברואר. המחיר החציוני של בתים קיימים מכל הסוגים עלה בחודש מרץ ב-3.8% לעומת החודש המקביל אשתקד.

 

החוזים מגלמים הפחתת ריבית אחת השנה ועוד אחת ב-2020. זה אולי לא מתיישב עם הנתונים שנראים עד עתה לא רע, וגם עם האינפלציה שקרובה לגבול היעד של הפד, אבל המשקיעים מביטים קדימה והם סבורים שהפד לא יוכל לשמור על הריבית ברמה של 2.5%. מבחינת המשקיעים הפד כבר מצמץ ראשון בזה שעדכן כלפי מטה את תחזית הריבית לשנה זו, וכן עצר את התוכנית לצמצום המאזן. הבנקים המרכזיים בעולם מאותתים על עצירת תהליך עליית הריבית (אנגליה, שבדיה) ואפילו על הפחתות ריבית (אוסטרליה). הדולר האמריקני התחזק מול הדולר אינדקס ב-2.7% מתחילת השנה, וזה כנראה גורם נוסף שימנע עליית ריבית. אנו עדיין סבורים שהנתונים בפועל הם לא כאלו שישכנעו את הפד שיש צורך להפחית ריבית. בתרחיש המרכזי אנו רואים את ריבית הפד נותרת ברמה של 2.5% לפחות עד סוף השנה.

 

אירופה מדשדשת עם צמיחה של כ-1%. השיפור בשוק העבודה לא מתורגם לאינפלציה. האינדיקטורים הכלכליים לכלל הגוש, ובפרט לכלכלה הכי חזקה בו, גרמניה, ממשיכים לאכזב. מדד הסביבה העסקית של מכון ה-IFO רשם ירידה בחודש אפריל לרמה של 99.2 נקודות בהשוואה לרמה של 99.7 בחודש מרץ. מדובר בחודש השביעי של ירידה במדד זה מתוך שמונת החודשים האחרונים. נזכיר שבחודש שעבר ממשלת גרמניה הפחיתה את תחזית הצמיחה לשנת 2019 לחצי אחוז בהשוואה לתחזית הקודמת של אחוז. שיעור האבטלה באירופה במגמת שיפור, והנתון לחודש פברואר, 7.7% רחוק רק כחצי אחוז מרמת האבטלה בשפל ב-2007. האינפלציה נותרה נמוכה ברמה של 0.8% בשנה האחרונה (ליבה).

 

 ישראל

מדדי המניות בישראל שבו לשיאים שנרשמו בספטמבר אשתקד, זאת בהשפעת עליות השערים בעולם, נתוני פעילות טובים וריבית שנותרה נמוכה. אפילו שוק הנדל"ן התעורר מעט בתחילת השנה, הן מבחינת העסקאות והן מבחינת המחירים שהתייצבו בחודשים האחרונים על פי סקר הלמ"ס. נושא הגירעון התקציבי נדחק לקרן פינה, לפחות עד להקמת הממשלה החדשה. סביבת האינפלציה עלתה מעט, אבל לא לרמה שתגרום לבנק המרכזי לפתוח בסדרה של העלאות ריבית. הריבית עשויה לעלות באחת מההחלטות הקרובות, במונחים ריאליים עדיין הריבית עמוק בתחום השלילי, וזה דוחף כעת את השווקים.

צפי לצמיחה גבוהה ברבעון הראשון של השנה. הייצור התעשייתי עלה בחודשים דצמבר-פברואר בקצב שנתי של 8.4%, והפדיון במסחר הסיטונאי וקמעונאי ב-5.3%. התעוררות נרשמה גם בעסקאות בדירות. אנו מעריכים שהצמיחה ברבעון זה תעלה על 3.5%.

 

האינפלציה עלתה לרמה שנתית של 1.4%, והיא צפויה להיוותר ברמה זו בחודשים הקרובים. צמיחה גבוהה ושוק עבודה הדוק יוצרים באופן טבעי עלייה בסביבת האינפלציה, שבאה לידי ביטוי במחירי שכר-הדירה ובמחירי שירותים שונים. מחירי המוצרים הסחירים עדיין מטים את האינפלציה כלפי מטה, אם כי אנו מעריכים כי ההשפעה השלילית שלהם פוחתת. ניתן לראות לדוגמה, שמחירי סעיפים כמו ריהוט וציוד לבית והלבשה והנעלה ממשיכים לרדת (ברמה השנתית), אם כי בקצב איטי יותר. מדדי המחירים לחודשים הקרובים צפויים להיות גבוהים בהשפעת גורמים עונתיים ועלייה במחירי הדלק. סימן השאלה הגדול הוא עדיין המדיניות הממשלתית. אנו סבורים שהגירעון הוא מבני, כלומר בשלב כלשהו האוצר יצא עם תכנית לקיצוץ או העלאת מסים. העיתוי וההרכב של התוכנית אינם ברורים, ויתכן אף שידחו לשנה הבאה, וכן קשה לדעת מה תהיה השפעתם  על האינפלציה. לצרכי התחזית אנו מניחים השפעה של 0.2 נקודת אחוז על האינפלציה בשנה הקרובה. לאור העלייה במחירי הנפט ופיחות מתון בשער השקל בשבועיים האחרונים, אנו מעלים את תחזית האינפלציה ל-1.4% לשנה הקרובה.

 

השקל נחלש בעשרת הימים האחרונים בשיעור של 1.9% מול הדולר, בעיקר בגלל התחזקות הדולר בעולם. מול סל המטבעות נרשם פיחות של 1.0%. עליות השערים החדות בשוקי ההון בעולם, פועלות בדרך כלל להחלשת השקל, בשל עלייה בצרכי הגידור של המשקיעים המוסדיים, ויתכן שגם זה פעל מעט להחליש את השקל. הוועדה המוניטרית העריכה, במסגרת החלטת הריבית האחרונה, כי אם הייסוף ימשך הוא עלול להקשות על חזרת האינפלציה לכיוון מרכז היעד, ובמידת הצורך ישקול בנק ישראל להפעיל את כלי ההתערבות בשוק המט"ח. בנק ישראל אינו רוכש מט"ח מתחילת השנה, ולאור הייסוף מתחילת השנה ועד החלטת הריבית, האפשרות לרכוש מט"ח חזרה לעמוד על הפרק.

 

פרוטוקול החלטת הריבית של בנק ישראל חושף שאחד החברים במועצה סבר שיש להעלות את הריבית, שכן רמת ריבית זו אינה תואמת את מצב המשק. מאז החלטת הריבית, פורסם מדד חודש מרץ שהיה גבוה מהתחזיות, חל פיחות מתון בשער השקל, והנתונים המשיכו להיות טובים. בנק ישראל מציין את אי-הוודאות והסיכונים בכלכלה הגלובלית כגורם שאף הוא מעכב עליית ריבית. על אף שהנתונים בעולם נראים מעט טוב יותר מתחילת השנה, נראה שיותר ויותר בנקים מרכזיים בעולם משהים את הכוונות להעלות את הריבית. במצב דברים זה קשה לראות את הריבית בישראל עולה בקצב מהיר, אך ההסתברות לעליית ריבית באחת משתי ההחלטות הבאות היא להערכתנו גבוהה.