יום חמישי 02 אפריל 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

כלכלית בראשון: השקל לא עוצר למרות המצב הפוליטי

עלייה בסיכויים לסיבוב שלישי של בחירות וכתב אישום נגד ראש-הממשלה לא הביאו את מודיס לשנות את האופק החיובי של דירוג החוב של מדינת ישראל.
25.11.19 / 09:59
כלכלית בראשון: השקל לא עוצר למרות המצב הפוליטי
25.11.19
כלכלית בראשון: השקל לא עוצר למרות המצב הפוליטי

בנק הפועלים – המחלקה הכלכלית

 

ההשתהות בהקמת הממשלה צפויה לשמור על הגירעון התקציבי ברמה הנמוכה מ-4% בחודשים הקרובים, גם ללא העלאת מיסים. המחיר הכלכלי של היעדר ממשלה קבועה הוא המגבלה על צד ההוצאות בתקציב ועיכוב בפרויקטים של תשתיות.

הפלונטר הפוליטי גם לא השפיע על שוק המט"ח, ובשבוע החולף השקל התחזק ב-0.3% נוספים מול סל המטבעות.

המשך הייסוף בשער השקל וירידה צפויה של 4% בתעריפי החשמל בחודש ינואר צפויים להשפיע על מדד ינואר. אנו מפחיתים את התחזית לחודש זה ל-0.3%-. בד בבד תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים פוחתת ל-1.1%.

נוכח המשך התחזקות השקל, הסיכויים להפחתת ריבית בנק ישראל לרמה של 0.1%, באחת מההחלטות הקרובות (ובכלל זה מחר) גדלו מאוד.

 

כלכלה גלובלית

דיווחים על משבר בשיחות הסחר בין ארה"ב לבין סין, וכמו תמיד טראמפ דואג שהשבוע יסתיים בנימה אופטימית. אי-הוודאות והדיווחים הסותרים לגבי הסיכוי לחתימה בקרוב על הפרק הראשון של הסכם הסחר בין ארה"ב לסין העלו את אי- הוודאות בשוקים ותרמו לירידות בשוקי המניות בעולם. על פי חלק מהדיווחים, לשני הצדדים דרישות חדשות לגבי נושאים וסעיפים שצריכים להיות כלולים בהסכם וטרם נידונו. ייתכן ויידרשו מספר שבועות עד להשגת ההסכם. גורם חדש שהגביר את המתיחות הפוליטית בין הצדדים, במיוחד על רקע התגברות ההפגנות האלימות בהונג קונג, הוא העברת חוק בסנאט האמריקני הקובע שיש להטיל עונשים על “גורמים סיניים שמדכאים את ההפגנות בהונג קונג תוך פגיעה בזכויות אדם”. החוק החדש טרם נחתם ע"י הנשיא טראמפ, שככל הנראה חושש מתגובת הנגד של סין.

כלכלת ארה"ב: התעוררות בשוק הדיור. הירידה בריביות משכנתאות ביחס לשנה שעברה תרמה להתעוררות בפעילות בשוק הדיור. בהתחלות הבניה נרשמה בחודש אוקטובר עליה של 8.5% לעומת החודש המקביל אשתקד. עלייה דומה נרשמה גם בהיתרי הבניה החדשים. מכירות בתים קיימים עלו בתקופה זו בשיעור שנתי של 4.6%. מדד NHAB לפעילות בשוק הנדל"ן שמר בחודש נובמבר על רמה גבוה יחסית והמדד למשכנתאות הנמצאות בחדלות פירעון הגיע לרמה הנמוכה ב-25 השנים האחרונות. אינדיקטורים נוספים לפעילות בארה"ב הציגו תמונה מעורבת. האומדן הראשון למדד אמון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן לחודש נובמבר עלה לרמה הגבוהה מאז חודש יולי. בכיוון פחות חיובי, מדד האינדיקטורים המובילים (LEI) של הקונפרנס בורד רשם ירידה של 0.1% באוקטובר, לאחר ירידות חודשיות של 0.2% בכל אחד מהחודשיים הקודמים. זאת הפעם הראשונה מ-2009 שמתקיימות שלוש ירידות חודשיות ברציפות.

 

ירידה בתשואות לפדיון על אג"ח ממשלת ארה"ב. מפרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הפד עולה שוב התמונה שבבנק המרכזי נמצאים בעמדת המתנה. הפד צפוי להותיר את הריבית בהחלטות הקרובות ללא שינוי, כשבהמשך ההחלטות יהיו מאוד תלויות בנתונים. הסתברות שהשוק מעניק להפחתת ריבית במחצית הראשונה של 2020 היא נמוכה, אך לקראת סוף השנה הבאה (דצמבר 2020) השוק מעריך שהריבית תרד בהסתברות של 75%. בשבוע האחרון נרשמה ירידה בתשואות אג"ח ממשלת ארה"ב והתשואה לעשר שנים ירדה לרמה של 1.77%.

 

הצמיחה בגוש האירו צפויה להיוותר נמוכה. אומדן ראשון למדד מנהלי הרכש שלMarkit  לפעילות ענף התעשייה רשם עליה קלה לרמה של 46.6 נקודות, אך הוא עדיין ברמה המצביעה על התכווצות בפעילות. המדד למגזר השירותים ירד מעט החודש לרמה של  51.5 נקודות. על פי מרבית ההערכות, הצמיחה הנמוכה צפויה להימשך גם בשנת 2020.

בנאומה הראשון כנשיאת הבנק המרכזי של אירופה, בחרה כריסטין לגארד להתמקד במתן המלצות למדינות החברות בגוש להתאמות פיסקליות למצב הגלובלי החדש ופחות בשליחת רמזים לגבי המדיניות המוניטרית הצפויה בגוש האירו תחת הנהגתה. לגארד קראה למדינות להגדיל את ההשקעות על מנת להתמודד עם האתגרים הקיימים ולשמר את התחרותיות שלהן לטווח הארוך. הוויכוח סביב גידול בהשקעות בגוש האירו נמשך מזה זמן רב, כשמדינות חזקות יחסית כמו גרמניה והולנד, שלהן יכולת גדולה יותר להגדיל את החוב, אינן ששות לעשות זאת.

 

בריטניה - הפעילות שוב נסוגה. אי-הוודאות לגבי תהליך הברקזיט, הנמשך תקופה ארוכה מהצפוי, ופסימיות מסוימת במגזר העסקי לגבי "היום שאחרי" גובים מחיר כבד מהמשק הבריטי. מדד מנהלי הרכש המשולב לענפי התעשייה והשירותים לחודש נובמבר מצביע על ההתכווצות החמורה ביותר בשלוש השנים האחרונות. מדד מנהלי הרכש של ענפי השירותים, המהווים כ-80% מהמשק הבריטי, ירד החודש ל-48.6 נקודות יחסית לרמה של 50 נקודות בחודש אוקטובר. רמה זו של המדד בולטת לשלילה לעומת משקים מפותחים רבים אחרים, שם ההתכווצות בפעילות חלה בעיקר בענפי התעשייה. מדדי האמון מצביעים כאמור שסביבת הצמיחה צפויה להיות נמוכה יותר, מה שעשוי להביא לתגובה מרחיבה ע"י הבנק המרכזי.

הפחתה בריבית הריפו בסין. קובעי המדיניות בסין עוקבים מזה זמן בדאגה אחר ההאטה בקצב הצמיחה, התגברות ההפגנות האלימות בהונג קונג ואחר העיכובים המתמשכים בחתימה על הסכם הסחר עם ארה"ב. לאלה הצטרפה השבוע העברת החוק בארה"ב להגנה על זכויות האדם בהונג קונג. על הרקע הזה, הבנק המרכזי הפחית במפתיע בשבוע האחרון את ריבית הריפו לשבוע (לרמה של 2.5%), וזאת בפעם הראשונה בארבע השנים האחרונות. בנוסף לכך, הופחתה ריבית הפריים, בפעם השלישית מאוגוסט. במבט כולל, אנו סבורים שצפויות הרחבות נוספות במדיניות הפיסקלית והמונטרית, במטרה למנוע האטה נוספת של הפעילות הריאלית.

 

ישראל

עלייה בסיכויים לסיבוב שלישי של בחירות וכתב אישום נגד ראש-הממשלה לא הביאו את מודיס לשנות את האופק החיובי של דירוג החוב של מדינת ישראל. יש לזכור שמודיס מדרגת את ישראל 1A שזה נוטץ' אחד נמוך יותר מהדירוג של S&P. ההשתהות בהקמת הממשלה צפויה לשמור על הגירעון התקציבי ברמה הנמוכה מ-4% בחודשים הקרובים, גם ללא העלאת מיסים. המחיר הכלכלי של היעדר ממשלה קבועה הוא המגבלה על צד ההוצאות בתקציב ועיכוב בפרויקטים של תשתיות. כלומר, מחיר שמתבטא בפגיעה בצמיחה בטווח הקצר והבינוני. מבחינת מדרגי החוב זו התפתחות שלילית, אבל לא כזו שייחודית לישראל בתקופה זו, שכן קשיים בהרכבת ממשלה נפוצים בשנים האחרונות בכל רחבי אירופה. חברות הדירוג, ובפרט S&P מדרגת את ישראל .(AA-) יהיו רגישות לאופן בו הממשלה שתקום תטפל בגירעון התקציבי. גם שוק האג"ח לא הושפע מהעיכוב המסתמן בהקמת הממשלה, ותשואות איגרות החוב שבו לרדת.

 

הפלונטר הפוליטי גם לא השפיע על שוק המט"ח, ובשבוע החולף השקל התחזק ב-0.3% נוספים מול סל המטבעות. אנו סבורים כי הנתק בין המצב הפוליטי וההרעה במצב הפיסקאלי לשער-החליפין נובעים מהמעורבות הנמוכה של זרים בשוק המט"ח. המשקיעים המקומיים, מאופיינים ב'הטיית בית' חזקה ולא רואים במצב הפוליטי סיבה להגדיל את החשיפה למט"ח.

 

המשך הייסוף בשער השקל וירידה צפויה של 4% בתעריפי החשמל בחודש ינואר צפויים להשפיע על מדד ינואר. אנו מפחיתים את התחזית לחודש זה ל-0.3%-. בד בבד תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים פוחתת ל- 1.1%. תנודות גדולות בשער החליפין נוטות להיות בעלות השפעה על המחירים וגוררות התאמות מחירים לשני הכיוונים. מתחילת השנה השקל יוסף ב-9% מול סל המטבעות, ההשפעה של זה על האינפלציה היא, בהערכה שמרנית, ירידה של אחוז באינפלציה השנתית (כנראה יותר). ככל שהקמת הממשלה מתעכבת, נדחים גם צעדי ההתאמה בתקציב. אנו מניחים שמסים עקיפים יועלו בשלב מסוים ויתרמו מעט לעליית האינפלציה, אולם זו צפויה כאמור להיוותר בקרבת הגבול התחתון של היעד בעיקר בהשפעת הייסוף.

 

נוכח המשך התחזקות השקל, הסיכויים להפחתת ריבית בנק ישראל לרמה של 0.1%, באחת מההחלטות הקרובות (ובכלל זה מחר) גדלו מאוד. ההשפעה של הריבית על שער החליפין היא בעלת אופי קצר-טווח, ועל כן אנו מעריכים כי בנק ישראל יחזור לרכוש מט"ח בחודשים הקרובים.