יום שני 17 יוני 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

כלכלית בראשון: השקל התחזק על רקע עליית הסיכונים בשווקים הגלובליים

הלמ"ס אומדת את הצמיחה בשנת 2018 בשיעור של 3.2%. שיעור הצמיחה נמוך מזה של השנתיים הקודמות, אך הוא עדיין גבוה מפוטנציאל הצמיחה של המשק, ולכן שוק העבודה המשיך להפגין עצמה בשנה החולפת
07.01.19 / 10:06
כלכלית בראשון: השקל התחזק על רקע עליית הסיכונים בשווקים הגלובליים
07.01.19
כלכלית בראשון: השקל התחזק על רקע עליית הסיכונים בשווקים הגלובליים

בנק הפועלים: יחידת המחקר - האגף לייעוץ השקעות ומוצרים פיננסיים

ההאטה בצמיחה ברבעונים האחרונים נובעת בעיקר משני גורמים: ירידה בהשקעה בבנייה למגורים והאטה ביצוא הסחורות

עליית הסיכון בשוקי ההון בעולם מצמצמת את ההשקעות בפיננסיות בחו"ל וזה לדעתנו אחד הגורמים שיכול להסביר את הייסוף בשבוע החולף

הממשלה בולמת התייקרויות של מוצרים ושירותים, אך לא נראה שתוכל לעשות זאת לאורך זמן. אנו מותירם את תחזית האינפלציה על שיעור של 1.3% ל- 12 החודשים הקרובים

תשואת המק"מ מגלמת שתי העלאות ריבית במהלך 2019 לרמה של 0.75%. הערכה זו נראית בעינינו סבירה, גם בהינתן זה שהסיכויים להעלאות ריבית בארה“ב פחתו

 

כלכלה גלובלית

האם אפל היא קצה הקרחון או אירוע בודד שאין בו בכדי להצביע על תפנית שלילית בכלכלה העולמית? זה חסר תקדים שחברה אחת, גדולה ככל שתהיה, מצליחה לגרום לכולם לבחון מחדש את הנחות העבודה בעקבות הנמכת תחזית ההכנסות. סין מהווה גורם משמעותי של אי-ודאות מזה תקופה ארוכה, והפחתת תחזית ההכנסות של אפל מחדדת לנו את הדברים - אם סין מדווחת על האטה בצמיחה, כנראה שזה לא משהו שניתן להתעלם ממנו. בינתיים, כמו שיו"ר הפד פאוול ציין, קיים פער בין הפחד בשווקים לנתונים הכלכליים בארה"ב שהם עדיין טובים. גורמי אי-הוודאות הפוליטיים עדיין אתנו, ובראשם העימות בין ארה"ב לבין סין שיודע עליות ומורדות. שיחות הסחר אמורות להתחדש השבוע כשבינתיים הפסקת האש בין הצדדים מתקיימת. השבוע חזר עימות ישן למרכז הבמה – טיוואן. סין אינה מכירה בעצמאותה של טיוואן, וכל תמיכה של ארה"ב בטיוואן נתפסת כהתגרות, וכאלו לא היו חסרות בתקופת טראמפ. נשיא סין הורה לצבא להתכונן למלחמה,  אבל המלחמה הכלכלית בין הגושים כבר מתנהלת זמן רב והיא גובה כבר מחיר משני הצדדים.

 

מחיר חבית נפט מסוג ברנט עלתה למחיר של 57 דולר ממחיר של 50 דולר בסוף דצמבר על רקע התגברות הסימנים לכך שמדינות אופ"ק בעולם החלו ליישם את קיצוצי התפוקה שעליהם הסכימו בשנה שעברה.

ארה"ב - דו"ח תעסוקה חזק - מספר המשרות שנוספו בארה"ב בחודש דצמבר היה הגבוה ביותר מזה עשרה חודשים והגיע ל- 312 אלף משרות. בשנת 2018 נוספו לשוק העבודה האמריקני 2.64 מיליון משרות - המספר הגבוה ביותר מזה שלוש שנים. השכר השעתי עלה בשיעור שנתי של 3.2%, הזינוק החד ביותר זה כמעט עשור כאשר התחזיות המוקדמות צפו עלייה של 3.0%. שיעור האבטלה עלה בחודש דצמבר לרמה של 3.9% מרמה של 3.7% שהיא הרמה הנמוכה ביותר שנרשמה מזה כ- 50 שנה. מדד מנהלי הרכש ירד בחדות בחודש דצמבר לרמה של 54.1 נקודות מרמה של 59.3 נקודות – הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש נובמבר 2016.

יו"ר הפד הגיב לבסוף לטלטלה בשווקים וציין בסוף השבוע האחרון כי הפד ערוך לשינויים במדיניות המוניטרית, במידה וזה יידרש, וכי גמישות כזו הייתה גם בעבר. הכוונה היא בעיקר לכך שחברי הפד העריכו עוד שתי העלאות ריבית השנה, תחזית שנראית עתה פחות ריאלית, לאור שינוי המגמה בשווקים. הפד יצטרך להתמודד בקרוב עם הדילמה של מה עושים כשהנתונים טובים, אך השווקים צופים תפנית שלילית. סיכוי לא מבוטל שעד שהפד יצטרך לקבל החלטה, גם הנתונים 'יתיישרו' עם הפסימיות בשווקים. 

 

גוש האירו: הנתונים השוטפים ממשיכים להצביע על חולשה יחסית ברמת הפעילות. סקרי אמון העסקים והצרכנים נחלשו משמעותית בחודש דצמבר. מדד מנהלי הרכש למגזר התעשייה ירד בחודש דצמבר לרמה של 51.4 נקודות – הרמה הנמוכה ביותר מאז חודש מרץ 2016. אינפלציית הליבה בחודש דצמבר (אומדן) נותרה ללא שינוי ברמה שנתית של 1.0%.

 

סין– מלחמת הסחר גובה את המחיר. היצוא בירידה וכך גם אמון העסקים. מדד מנהלי הרכש של מגזר התעשייה הן של חברת (Caixin) והן המדד המדווח ע"י הממשלה ירדו מתחת לרמה של 50 נקודות, ועברו להצביע על התכווצות בפעילות התעשייתית. הממשלה המשיכה לפעול בכדי לתמרץ את הצמיחה, יחס הרזרבה של הבנקים שוב הופחת, והממשלה פועלת להגדיל אשראי לעסקים קטנים ובינוניים.

ישראל

הלמ"ס אומדת את הצמיחה בשנת 2018 בשיעור של 3.2%. שיעור הצמיחה נמוך מזה של השנתיים הקודמות, אך הוא עדיין גבוה מפוטנציאל הצמיחה של המשק, ולכן שוק העבודה המשיך להפגין עצמה בשנה החולפת. הנתון לכל השנה הוא כאמור יפה, אך במהלך השנה ניכרת האטה בקצב הצמיחה: 0.8% ברבעון השני, 2.1% בשלישי, ונראה שהלמ"ס הניחה שיעור צמיחה נמוך מ- 2% ברבעון הרביעי. ההאטה בצמיחה ברבעונים האחרונים נובעת בעיקר משני גורמים: ירידה בהשקעה בבנייה למגורים והאטה ביצוא הסחורות.

 

עלייה ברכישות בכרטיסי אשראי – בחודשים האחרונים האינדיקטורים לצריכה הפרטית הצביעו על התמתנות, ונתונים הרכישות בכרטיסי האשראי מראים תמונה מעודדת יותר – עלייה בשיעור שנתי של 9.8% בחודשים ספטמבר-נובמבר.

 

השקל התחזק בשבוע החולף בשיעור של 1.4% מול הדולר ומול סל המטבעות. עליית הסיכון בשוקי ההון בעולם מצמצמת את ההשקעות בפיננסיות בחו"ל וזה לדעתנו אחד הגורמים שיכול להסביר את הייסוף. בדרך כלל כאשר נרשמות ירידות שערים מתונות בשוקי המניות בחו"ל, זה גורם למשקיעים המוסדיים לצמצם את הגנות המט"ח, וזה פועל דווקא לפיחות. אלא שככל שירידות השערים מתמשכות והסיכונים גוברים, תנועות ההון לחו"ל קטנות, וזה כאמור מביא ללחצי ייסוף.

 

אינפלציה – הייסוף בשבוע האחרון יכול להפחית מעט על מדדי המחירים לחודשים ינואר-פברואר (0.1% במצטבר). צמיחת המשק האטה ונראה שהממשלה שתקום לאחר הבחירות תיאלץ לבצע התאמות בתקציב, על מנת לצמצם את הגירעון התקציבי. אין להוציא מכלל אפשרות שגם יועלו מיסים, שעשויים להשפיע על המחירים. כרגע הממשלה בולמת התייקרויות של מוצרים ושירותים, אך לא נראה שתוכל לעשות זאת לאורך זמן. אנו מותירם את תחזית האינפלציה על שיעור של 1.3% ל- 12 החודשים הקרובים.

 

הריבית לא צפויה להעלות מחר הן בשל הסמיכות לעלייה הקודמת והן בשל שיעור האינפלציה השנתי הנמוך. ההחלטה הבאה היא ב- 25 בפברואר, עד אז יפורסמו עוד שני מדדי מחירים לצרכן, ואולי תתבהר גם התמונה בשוקי ההון בעולם. בשלב זה נראה שההחלטה בפברואר היא פתוחה. תשואת המק"מ מגלמת שתי העלאות ריבית במהלך 2019 לרמה של 0.75%. הערכה זו נראית בעינינו סבירה, גם בהינתן זה שהסיכויים להעלאות ריבית בארה“ב פחתו.