יום שבת 20 יולי 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

כלכלית בראשון: השכר מטפס מעלה, וזו רק שאלה של זמן עד שנראה את האינפלציה עולה

מפגש מדינות ה– G7 הסתיים בקנדה בצעד חסר תקדים של הנשיא טראמפ שסרב לחתום על ההודעה המשותפת בסיומה של הפסגה, למרות שכמה שעות קודם אישר את נוסח המסמך. בנוסף איים הנשיא טראמפ להטיל מכסים על יבוא מכוניות לארה"ב ובכך העמיק עוד יותר את הקרעים המסתמנים בין ארה"ב
11.06.18 / 10:12
כלכלית בראשון: השכר מטפס מעלה, וזו רק שאלה של זמן עד שנראה את האינפלציה עולה
11.06.18
כלכלית בראשון: השכר מטפס מעלה, וזו רק שאלה של זמן עד שנראה את האינפלציה עולה

מאת: בנק הפועלים - יחידת המחקר - האגף לייעוץ השקעות ומוצרים פיננסיים    

 

במהלך הוועידה עלו סימני שאלה גדולים באשר למדיניות הסחר של הנשיא טראמפ. מצד אחד, הוא מתכוון להעלות את המכס על יבוא ברזל ואלומיניום ומאידך, לקראת סוף המפגש טראמפ מציע שה- G7 יהיה אזור ללא חסמי סחר. טראמפ גם הפתיע את המשתתפים כשהציע לחדש את פורום ה- G8, הכולל גם את רוסיה. היה זה הנשיא אובמה שבשנת 2014, אחרי הכיבוש של חצי האי קרים, הוביל מהלך להוציא את רוסיה מהפורום הנ"ל. ההצעה כצפוי עוררה התנגדות גורפת של המשתתפים האחרים במפגש בקנדה. המתיחות בפסגה לא העיבה על שוק המניות בארה"ב שנותר מאוד חיובי. בשבוע שעבר, מדדי הנסדא"ק וראסל 2000 הגיעו לרמות שיא של כל הזמנים.

 

פגישת הפסגה הצפויה של מנהיגי ארה"ב וצפון קוריאה תופסת את תשומת הלב העיקרית באירועים הגיאו-פוליטיים הצפויים השבוע. מבחינת הנשיא טראמפ, הכוונה העיקרית היא לבדוק האם ניתן לקבל מחוייבות של צפון קוריאה לעצירת תוכניותיה בתחום פיתוח הנשק הגרעיני.

 

האם יהיו מסרים חדשים מהודעות הפד וה- ECB השבוע? החוזים העתידיים לריבית הפד מגלמים כיום הסתברות ודאית להעלאת ריבית ל- 2.0% ביום רביעי הקרוב, והציפיות הן שמעבר להעלאה זו צפויה העלאה נוספת ל-2.25% לקראת סוף השנה. באשר ל- ECB, תשומת הלב היא להודעה אפשרית לגבי מועד וצורת סיום תוכנית ההרחבות הכמותיות, אך ייתכן ועל רקע ההתפתחויות באיטליה, ובכלל החולשה של גוש האירו, הודעה בנושא הזה תידחה לחודש יולי. הציפיות לסיום תוכנית ה- QE בגוש האירו תרמו לעלייה של התשואה על אג"ח גרמניה ל- 10 שנים ל- 0.45%. בינתיים, התשואות ל- 10 שנים באיטליה חזרו לעלות לרמה של 3.13% והמרווח מול גרמניה הגיע בסוף השבוע ל- 268 נקודות בסיס.

 

ארה"ב- הפעילות הכלכלית ברבעון השני מסתמנת כחזקה למעט חולשה בענף כלי הרכב. הזמנות מפעלים ירדו באפריל ב-0.8% אך ללא כלי רכב נרשמה עלייה של 0.4% בתקופה זו. בדומה, הזמנת מוצרים בני-קיימא ירדה במאי ב-1.6% וללא כלי רכב נרשמה עליה של 0.9%. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים עלה במאי לרמה של 58.6 נקודות. הגירעון המסחרי שהגיע לשיא של 55 מיליארד דולר בפברואר השנה, הצטמצם בחודשים האחרונים והסתכם החודש מאי ב-46 מיליארד דולר. הנתונים משוק העבודה מוסיפים להיות טובים. לאחר דוח התעסוקה החיובי והמפתיע של חודש מאי שהצביע על שיעור אבטלה של 3.8%, הרמה הנמוכה ביותר ב-18 השנים האחרונות, נתוני המשרות הפנויות במשק אמריקני (Job openings rate) מציגים עדות נוספת למצבו הטוב של שוק העבודה. שיעור המשרות הפנויות מתוך סך המועסקים הגיע לשיא של 4.3% בחודש מרץ ונותר ברמה זו גם בחודש אפריל. נתוני שוק העבודה של החודשים האחרונים מצביעים על שוק עבודה הדוק במיוחד ועל קושי של חברות לאייש תפקידים.

 

גוש האירו- מדדי האמון מוסיפים לרדת. מדד הסנטיקס לאמון המשקיעים בגוש האירו רשם ירידה חדה בחודש יוני, לאחר שכבר התייצב בחודש הקודם, ורמתו כעת דומה לזו שנרשמה בסוף שנת 2016. אינדיקטורים אחרים מצביעים גם הם על התמתנות בפעילות. מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים התייצב ברמה של 53.8 נקודות והמכירות הקמעונאיות עלו באפריל ב-0.1% לעומת החודש הקודם וב-1.7% לעומת החודש המקביל אשתקד. אומדן הצמיחה ברבעון הראשון בגוש האירו עודכן כלפי מטה ל-1.5%. תחזיות הצמיחה לשנת 2018 עדיין מניחות האצה בצמיחה ברבעונים הבאים, אם כי ישנם מספר בתי השקעות מובילים שעדכנו את תחזיות הצמיחה ל-2018 כלפי מטה.

 

נמשכת הפסימיות בקרב השווקים המתעוררים. השבוע ברזיל הייתה במרכז ההתפתחויות, בעיקר כתוצאה מהסיכונים הקשורים לבחירות לנשיאות במחצית השנייה של השנה, והתגברות המחאות הפוליטיות והחברתיות. כתוצאה מכך, חל פיחות מואץ של המטבע, גם אחרי שהבנק המרכזי הגביר את התערבותו בשוק מט"ח וגם הבורסה הגיבה בירידות חדות. בתורכיה, לאחר שהאינפלציה הגיעה לרמה שנתית של 12.15% במאי, הבנק המרכזי הפתיע בהעלאת ריבית נוספת של 125 נקודות בסיס וריבית הריפו לשבוע הגיעה ל 17.75%. ריבית זאת הוכפלה בחודש האחרון, מה שתרם להתייצבות של הלירה הטורקית מול הדולר לאחר שפוחתה מתחילת השנה בכ-15%.

בארגנטינה צפויה התייצבות מסוימת, לאחר ההודעה על סיכום עם קרן המטבע הבינלאומית על הלוואת stand by בסכום של 50 מיליארד דולר לשלוש שנים, הכוללת התניות מאד מאתגרות של צמצום הגרעון התקציבי.

 

ישראל

שוק עבודה הדוק ועדכון שכר המינימום בחודש דצמבר מושכים את השכר כלפי מעלה. בשנה האחרונה עלה השכר הממוצע בשיעור של 3.3% על פי נתוני המגמה. העלייה במספר משרות השכיר נבלמה בחודשים האחרונים, ככל הנראה על רקע הקרבה לתעסוקה מלאה והקושי בגיוס עובדים.

 

מדד אמון הצרכנים עלה בחודש אפריל, ורמתו הגיעה לרמת שיא מאז תחילת המדידה. האינדיקאטורים השוטפים לצריכה הפרטית שמפרסמת הלמ"ס מצביעים על המשך ההתרחבות, אם כי בקצב איטי יותר. הגידול ברכישות בכרטיסי אשראי הואט בחודשים פברואר – אפריל 2018 לשיעור שנתי של כ- 1.7% שנתי (נתוני מגמה) לעומת 6.4% בחודשים נובמבר – פברואר 2018. הפדיון ברשתות השיווק קטן בחודשים אלו בשיעור שנתי של 1.1% לעומת גידול של 3.5% בשלושת החודשים הקודמים. מנגד, אם בוחנים את יציאות הישראלים לחו"ל, רכיב בצריכה שמשקלו עולה עם הזמן, רואים שקצב הגידול עדיין גבוה מאוד – כ- 16% במונחים שנתיים. להערכתנו, ההאטה בקצב הגידול היא זמנית, ויתכן כי חלק מהאינדיקטורים הושפעו משינוי בהרגלי הצריכה. השילוב של עלייה בשכר ורמת שיא של אמון צרכנים, תומך להערכתנו בהמשך עלייה של הצריכה הפרטית. 

 

הכנסות המדינה ממסים בחודש מאי היו נמוכות מהתכנון. המשמעות העיקרית להערכתנו היא שתצומצם היכולת לבצע רפורמות גדולות שנושאות עלות תקציבית משמעותית. באוצר מסבירים את הירידה בגבייה בהחזרי מע"מ חריגים, כלומר גורם שאינו קשור לפעילות הכלכלית במשק. ההכנסות ממסים מתחילת השנה עלו אף הן בשיעור צנוע של 2%, כך שיתכן שהתקופה בה גביית המסים גדלה הרבה מעבר לצמיחת המשק עומדת לקראת סיום. המצב התקציבי עדיין טוב, הגירעון התקציבי ב- 12 החודשים האחרונים עומד על 1.9% מהתוצר בלבד, והממשלה צפויה לעמוד ביעד השנתי של הגירעון שעומד על 2.9% מהתמ"ג. גם הקיצוצים שהממשלה צריכה לבצע בכדי לעמוד ביעדי הגירעון של השנתיים הקרובות אינו גבוה, אם כי ההתקרבות לשנת הבחירות עשויה אולי להקשות על כך. מכל מקום, אנו מעריכים שהתקציב אינו מהווה גורם שישפיע על השווקים הפיננסיים בתקופה הקרובה.

 

שיעור החשיפה של המשקיעים המוסדיים למט"ח עלה ל- 16.4% בחודש אפריל. התייקרות עלויות הגידור מתחילה להערכתנו להשפיע על נכונות הגופים המוסדיים ליטול את סיכון המטבע, ושיעור החשיפה שלהם למט"ח נמצא במגמת עלייה. ככל שריבית הפד עולה ופערי הריבית מול ריבית בנק ישראל מתרחבים, כך מתייקרות עלויות הגידור מול הדולר, ובעת האחרונה אף מעבר לכך. הגדלת החשיפה של המוסדיים למט"ח מפחיתה את הלחצים לייסוף השקל, ובנק ישראל צמצם מאוד את רכישות המט"ח בחודשים האחרונים.

 

אנו מותירים את תחזית האינפלציה ל- 12 החודשים הקרובים ברמה של 1.1%, זאת למרות הייסוף בשער השקל בחודש האחרון. העלייה המהירה של השכר במשק, וירידה בהשפעה של מדיניות הממשלה על המחירים המקומיים, תומכים להערכתנו באינפלציה גבוהה יותר.

 

ריבית בנק ישראל – אנו סבורים כי בנק ישראל יצטרף למגמה העולמית של יציאה הדרגתית מהמדיניות המאוד מרחיבה. בנק ישראל יוכל לסמן "וי" על התנאי של התבססות סביבת האינפלציה ביעד לקראת סוף השנה, וממועד זה העלאת הריבית תעמוד על הפרק. בכדי שהריבית תעלה נדרשת גם התייצבות של שער החליפין. מכל מקום גם לאחר שהריבית תעלה, היא עדיין צפויה להיות נמוכה משיעור האינפלציה, כלומר הריבית הריאלית צפויה להיוותר שלילית עוד תקופה ממושכת.