יום שבת 07 דצמבר 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

כלכלית בראשון: ארה"ב שוב מאיימת במלחמת סחר

ארה"ב מהלכת על חבל דק בניסיון לשפר את הסכמי הסחר שלה
04.06.18 / 10:52
כלכלית בראשון: ארה"ב שוב מאיימת במלחמת סחר
04.06.18
כלכלית בראשון: ארה"ב שוב מאיימת במלחמת סחר

 

בנק הפועלים: יחידת המחקר - האגף לייעוץ השקעות ומוצרים פיננסיים    

טראמפ הודיע על הטלת מכסים על יבוא ברזל ואלומיניום ממדינות האיחוד האירופי, קנדה ומקסיקו- אזורים שנחשבים בני ברית של ארה"ב. בד בבד נראה שהדיונים על הסכם הסחר NAFTA הגיעו למבוא סתום, וכי שוב יש בכוונת ארה"ב להטיל מכסים על יבוא סחורות מסין ב-50 מיליארד דולר. בסבב הקודם זה נגמר בפשרות מצידה של סין. החשש זה שאחד הצדדים ישבור את הכלים והכלכלה העולמית תיגרר למצב של מלחמת סחר. האירופאים מאותתים שהם לא הראשונים למצמץ וכבר מאיימים בצעדי תגמול. ההסתברות למלחמת סחר כוללת עדיין נמוכים, אך נראה שהסיכונים בנושא הזה נמצאים במגמת עלייה.

באירופה ההתפתחויות הפוליטיות עמדו במרכז וממשלות חדשות באיטליה ובספרד הפיחו אופטימיות בשווקים לקראת סוף השבוע.

 

ארה"ב

שוק העבודה בארה"ב ייצר בחודש מאי 223 אלף משרות חדשות ושיעור האבטלה ירד לרמה הנמוכה ביותר מזה 18 שנה - 3.8%. במקביל, השכר עלה בשיעור שנתי של 2.7%. בניגוד לשיעור האבטלה שמזה זמן רב נמצא ברמות של טרם המשבר, שיעור ההשתתפות לא מצליח לעלות ונותר בשלוש השנים האחרונות סביב רמה של 63%. שוק העבודה החזק מהווה אחד מהביטויים המרכזיים למצב הטוב יחסית של המשק האמריקני. נתונים נוספים שבלטו בשבוע האחרון הם: עלייה במדד אמון הצרכנים של הקונפרנס בורד, עלייה במדד מנהלי הרכש לרמה של 58.7 נקודות ועלייה של 0.3% בהכנסות הצרכנים ו-0.6% בהוצאות הצרכנים בחודש אפריל. מחירי הבתים בארה"ב מוסיפים לעלות, אך בעסקאות מסתמנת התמתנות בפעילות.

נתון הצמיחה לרבעון הראשון עודכן מעט כלפי מטה לרמה של 2.2%. ייתכן ונתוני צמיחת התמ"ג של ארה"ב ברבעון הנוכחי ובמחצית השנייה של השנה יפתיעו כלפי מעלה, עם שיעורי צמיחת התמ"ג גבוהים בהרבה מאלו של הרבעון הראשון. 

התנודתיות בשווקים הפיננסיים בעולם הביאה לירידה קלה בהסתברות להעלאות ריבית ע"י הפד בהמשך השנה. כיום, השווקים נותנים הסתברות כמעט וודאית להעלאת ריבית ב- 14 ביוני, והסתברות של 75% להעלאה נוספת בספטמבר. ההסתברות להעלאה רביעית השנה בדצמבר עומדת על כ-40%.

 

אירופה

עיקר תשומת הלב השבוע הייתה להתפתחויות הפוליטיות והפיננסיות באיטליה ובספרד, זאת בזמן שבמדדי האמון השונים נרשמה בשבוע האחרון התייצבות, לאחר הירידה שנרשמה בהם בחודשים האחרונים. באיטליה המתח בשווקים הגיע לשיא בתחילת השבוע, כאשר הנשיא פסל את המלצת ראש הממשלה, קונטה, למועמד שלו לשר אוצר. הדבר הביא להתפטרות של ראש הממשלה ולאפשרות של קיום בחירות חוזרות. כתוצאה מכך, נרשמה עלייה חדה בתשואה לפדיון על אג"ח לכל הטווחים. על רקע היחס הגבוה יחסית של החוב הציבורי לתוצר (כ- 133%, פי 1.5 מהממוצע של כלל גוש האירו, כולל איטליה), וצרכי גלגול החוב המשמעותיים בחודשים הקרובים, משקיעים רבים סברו שחלה עלייה בסיכון החוב של איטליה. לקראת סוף השבוע, שתי המפלגות המובילות, המייצגות עמדות פופוליסטיות בנושאים כמו הגירה ומדיניות פיסקאלית, הציגו ממשלה, ובכלל זה שר אוצר חדש, וזו אושרה ע"י הנשיא. הדבר נתפס כמסר מרגיע יחסית ע"י השווקים ובתשואות נרשמה התמתנות ניכרת. למרות ההתפתחות הזאת, חשוב להדגיש שבעיית החוב הציבורי הגבוה באיטליה אינה פשוטה ותדרוש צעדי ריסון תקציבי רבים שספק רב אם הקואליציה הנוכחית תתמוך בהם.

 

בספרד התמנה לקראת סוף השבוע ראש ממשלה חדש, פדרו סאנצ'ס, לאחר שכראש האופוזיציה המובלת ע"י המפלגה הסוציאליסטית, הצליח לאשר בפרלמנט הצעת אי-אמון לממשלתו של ראש הממשלה המכהן, מריאנו ראחוי.  ראש הממשלה החדש יצטרך להרכיב את ממשלתו בימים הקרובים ולאשרה ע"י הפרלמנט. אי-הוודאות סביב ההתפתחויות בספרד הוסיפו לתנודתיות בשווקים, אך ברור שהמצב אינו בר- השוואה לזה של איטליה. החוב הציבורי בספרד נמוך באופן ניכר מזה שבאיטליה, הצמיחה גבוהה יותר וראש הממשלה החדש בספרד תומך באופן מלא בקיום גוש האירו ובמדיניות האיחוד האירופי, תמיכה שאינה קיימת מצד המנהיגים החדשים של איטליה.

 

האם ההרחבה הכמותית בגוש האירו תסתיים השנה? ההאטה בפעילות הכלכלית, אי-היציבות הפוליטית באיטליה ובספרד והחשש מהשפעות מלחמת סחר צפויים להקשות על הבנק המרכזי לקבל את ההחלטה על הפסקת רכישות האג"ח בחודש ספטמבר. האינפלציה אף היא לא הגיעה ליעד של הבנק המרכזי, אם כי קיימים פערים גדולים בין המדינות השונות.  

על פי אומדנים ראשונים שיעור האינפלציה השנתי עלה באופן ניכר בחודש מאי לרמה של 1.9% מ-1.2% בחודש אפריל. אינפלציית הליבה השנתית עלתה לרמה של 1.1% מ-0.7%. העלייה החדה באינפלציה החודש, מוסברת בעיקר ע"י עליית מחירי הדלק בעולם. יו"ר ה-ECB, מריו דראגי, כבר הדגיש בעבר, שה-ECB יתמקד בהחלטותיו בציפיות האינפלציה לטווח הבינוני ולא בכאלה שמושפעות מתנודתיות של הטווח הקצר. אינפלציית הליבה לא צפויה לעלות הרבה מעבר ל-1.0% בטווח הזמן הקרוב, והיא זו שמשקפת כיום בצורה הטובה ביותר את ציפיות האינפלציה לטווח הבינוני.

תוכנית רכישות האג"ח של ה-ECB  שהייתה צפויה להסתיים בסוף שנת 2017 הוארכה באוקטובר 2017 בתשעה חודשים עד ספטמבר 2018, כאשר היקף הרכישות החודשיות עומד על סכום של 30 מיליארד אירו. למרות "מועד הסיום הצפוי" ב-ECB שבים ומדגישים שרכישות האג"ח יסתיימו רק כאשר יבשילו התנאים לכך. בנאום של דראגי מחודש מרץ הוא ציין שלושה תנאים לכך: 1. התכנסות של תחזית חברי ה-ECB  לאינפלציה ליעד האינפלציה של הטווח הבינוני. 2. קיומה של וודאות גבוהה סביב תחזית האינפלציה של חברי ה-ECB. 3. וודאו גבוהה שסביבת האינפלציה תישאר ביעד גם לאחר סיום  רכישות האג"ח.

תנאים אלו רחוקים מלהתקיים בעת זו, בה אינפלציית הליבה השנתית עומדת על 1.1% ותחזיות חברי ה-ECB לאינפלציה בשנת 2020 עומדות על 1.7%. סיכויים גבוהים שתוכנית רכישת האג"ח תוארך לכן גם אחרי ספטמבר. באשר לריבית, ההכוונה היא שזו לא תשתנה הרבה מעבר לאחר תום רכישות האג"ח. זה די מבטיח שלא נראה העלאות ריבית במחצית הראשונה של 2019. 

 

 

התמונה בשווקים המתעוררים אינה אחידה. באזור אסיה האינדיקאטורים הכלכליים ממשיכים להיות חיוביים בהשפעת ההתאוששות של הביקושים הגלובליים לסחורות. מדדי מנהלי הרכש באזור מצביעים על התרחבות בפעילות התעשייתית. מנגד, במדינות המתעוררות באירופה ובאמריקה הלטינית המצב נראה פחות טוב כשבמדינות כמו טורקיה ארגנטינה וברזיל נרשמת עלייה בולטת בסיכונים. בברזיל, שביתת נהגי המשאיות השבוע על רקע העלייה במחירי הדלק החזירה את הכותרות השליליות במדינה- השביתה פגעה באספקת הדלק והמזון ברחבי המדינה וכמו כן, בפעילות ענפי התעשייה, החקלאות והשירותים.

 

ישראל

העלייה במספר המועסקים הואטה, ושיעור האבטלה עלה מעט בחודש אפריל לרמה של 3.9%. אם בוחנים את קבוצת הגיל 25-64, ניתן לראות שמתחילת השנה קצב עליית המועסקים עומד על שיעור שנתי של 0.4% בלבד. אנו מעריכים כי ההאטה בקליטת המועסקים נובעת יותר ממגבלת היצע, כלומר בענפי משק מסוימים, ובעיקר באזור המרכז קיים קושי בגיוס כוח אדם, ככל הנראה על רקע הקרבה של המשק לתעסוקה מלאה. סביבה זו תומכת בהמשך לחצים לעליית שכר.

 

האם הגידול בצריכה הפרטית מאט? מספר אינדיקאטורים לצריכה מצביעים אמנם על האטה מסוימת. סך הרכישות בכרטיסי האשראי לדוגמה ירד קלות בחודשים מרץ ואפריל. מנגד אם בוחנים את יציאות הישראלים לחו"ל, רכיב בצריכה שמשקלו עולה עם הזמן, רואים שקצב הגידול עדיין גבוה מאוד – כ- 16% במונחים שנתיים. השילוב של עלייה בשכר ורמת שיא של אמון צרכנים, תומך להערכתנו בהמשך עלייה מהירה בצריכה הפרטית.

 

השקל המשיך להתחזק גם השבוע מול סל המטבעות. מתחילת חודש מאי עומד הייסוף מול הסל על 2.8%. יתכן שהייסוף נובע מהתגברות הסיכונים הפוליטיים בשוקי ההון בעולם, ובעיקר באירופה, שמשפיע בטווח הקצר על הביקוש למט"ח. כמו כן בנק ישראל צמצם את רכישות המט"ח באופן ניכר. אנו מעריכים שהמשך עליית הריבית בארה"ב צפוי להפחית את הלחצים לייסוף השקל במחצית השנייה של השנה.

 

תחזית האינפלציה האחרונה שפרסמנו עומדת על 1.1% לשנה הקרובה. יתכן שעל רקע הייסוף החד בשער החליפין של השקל, נעדכן מעט את התחזית כלפי מטה. השפעת המדיניות הממשלתית להפחתת יוקר המחייה פוחתת בחודשים האחרונים, והלחצים לעליות שכר צפויים להערכתנו כאמור להתגבר. גורם שעשוי למתן את המחירים הוא שוק הדיור. מחירי הדירות אמנם אינם נמדדים במדד המחירים לצרכן, אך במידה ומגמת ירידת המחירים שאפיינה את החודשים האחרונים תימשך, אין להוציא מכלל אפשרות שהיא תקרין גם על מחירי השכירות. מחירי השכירות יכולים להינתק ממחירי הדירות בטווח הקצר, כך לדוגמה, אם הרוכשים הפוטנציאליים ממתינים נניח להגרלות מחיר למשתכן, ובינתיים הם שוכרים דירה. במצב זה סביר שמחירי הדירות ירדו ומחירי השכירות יעלו. לאורך זמן, לא סביר שנראה הינתקות בין השניים. בינתיים ירידות המחירים בשוק הדירות הן מתונות מאוד, ולכן איננו סבורים שהן בעלות השפעה על מחירי השכירות.

 

ריבית בנק ישראל – בנק ישראל הותיר את ההכוונה לפיה המדיניות תיוותר מרחיבה עד שסביבת האינפלציה תתבסס ביעד. "סביבת האינפלציה" ו"התבססות" הם מונחים אמורפיים שמותירים דרגת חופש רחבה לבנק המרכזי. אנו מעריכים כי לנוכח הצמיחה המהירה של המשק והחשש מההשפעות ארוכות הטווח של ריבית אפסית על המשק, כמו לדוגמה השפעה על שיעור החיסכון ומינוף משקי הבית, בנק ישראל יעדיף לא להשתהות יתר על המידה עם העלאת הריבית. יחד עם זאת, התחזקות מהירה של השקל, כמו זו של החודש האחרון עדיין מהווה שיקול מרכזי בהחלטות, ואם זו תימשך יהיה קשה לבנק ישראל להעלאות את הריבית. אנו כאמור סבורים שהלחצים לייסוף צפויים להיחלש, ככל שהריבית בארה"ב תמשיך לעלות, כך שבנק ישראל יוכל להעלאות את הריבית לראשונה  במהלך הרבעון הראשון של 2019.