יום שבת 07 דצמבר 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

ישראל וקנדה חתמו על הסכם סחר חופשי מעודכן

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה ועמיתו הקנדי, פרנסואה פיליפ שמפיין, השר לסחר חוץ חתמו על הסכם אזור סחר חופשי מעודכן. ההסכם כולל הפחתות מכס על כ - 2,000 מוצרים וכן תוספות הנכללות בהסכמי אזור סחר חופשי מודרניים דוגמת סחר אלקטרוני, סחר ועבודה וכן סחר ומגדר.
03.06.18 / 09:49
צילום: יח"צ משרד הכלכלה והתעשייה
03.06.18
צילום: יח"צ משרד הכלכלה והתעשייה

מתוך: אתר משרד הכלכלה והתעשייה

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה, יצא בראש משלחת ממשלתית לביקור רשמי בקנדה. במשלחת השתתפו גם ד"ר עמי אפלבאום, המדען הראשי ויו"ר רשות החדשנות, אוהד כהן, ראש מינהל סחר חוץ ואדיב ברוך, יו"ר מכון היצוא.  

הביקור נועד לחזק את היחסים הכלכליים והבינלאומיים של ישראל. במסגרת זו, אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה ועמיתו הקנדי, פרנסואה פיליפ שמפיין, השר לסחר חוץ, חתמו היום במונטריאול על הסכם אזור סחר חופשי מעודכן בין ישראל לבין קנדה. 

בשנת 1997, נחתם הסכם אזור סחר חופשי בין ישראל לבין קנדה. ההסכם כלל הפחתות מכס על כלל המוצרים התעשייתיים, אך הותיר מכסים על מרבית מוצרי המזון והחקלאות. במהלך המשא ומתן שקדם לחתימתו של ההסכם הנוכחי, שנוהל על ידי מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם משרדי ממשלה נוספים וביניהם משרד החוץ, מינהל המכס, משרד האוצר, משרד המשפטים ומשרד החקלאות, הושם דגש על הרחבת ההטבות ליצוא הישראלי בתחומים שבהם נותרו עדיין מגבלות, וזאת לצד הגדלת היבוא ככל הניתן בשל שיקולי יוקר המחייה.

במהלך המשא ומתן עלה אף נושא פישוט כללי המקור. יצואנים ישראליים, שבעבר לא עמדו בכללי המקור של ההסכם ולא יכלו לייצא לקנדה ולנצל את ההטבה במכס, יוכלו מעתה לעשות זאת. כמו כן, ניתנה האפשרות לבצע עיבודים מזעריים במספר מדינות שעמן יש לשני הצדדים הסכם אזור סחר חופשי, מבלי לאבד את מעמד המקור. דבר זה, מייצר תשתית נכונה להתנהלות הגלובאלית של המפעלים ומרחיב את יכולות התמרון של היצואנים. 

על פי ההסכם, תקבל ישראל גישה חופשית לשוק הקנדי במוצרים מדגנים (עוגיות, ופלים ומוצרי מאפה שונים), בירקות ובפירות טריים ומעובדים (גזר, עגבניות שרי, ברוקולי, תירס, תבלינים טריים, הדרים ומיצים), ביינות ועוד. בתמורה לכך, תעניק ישראל למוצרים הקנדיים כגון דברי מאפה רבים, פירות יער, מוצרי דגה נבחרים, תבלינים, פירות וירקות משומרים, פטור מלא ממכס. מכסות פטורות ממכס ניתנו גם לתפוחים ואגסים, לחומוס, לתפוחי אדמה, לבצלים, לשום, לירקות קפואים, לפירות יבשים, לצימוקים וליין.

ההסכם המעודכן כולל פישוט של כללי המקור, תחומים חדשים הנכללים בהסכמי אזור סחר חופשי מודרניים דוגמת סחר וסביבה, סחר ועבודה, סחר ומגדר, סחר אלקטרוני וחברות קטנות ובינוניות וכן מניעת מגבלות בתחומי התקינה והגנת החי והצומח. 

השרים כהן ושמפיין הגדירו יעד להכפלת היקף הסחר בין המדינות תוך 5 שנים. ההסכם ייכנס לתוקף לאחר אשרורו בכנסת ובפרלמנט הקנדי. 

אלי כהן, שר הכלכלה והתעשייה: "היחסים החמים בין קנדה לבין ישראל הינם בעלי שורשים היסטוריים. בשנת 1997, הייתה ישראל למדינה השלישית שעמה חתמה קנדה על הסכם אזור סחר חופשי. מאז, הוכפל היקף הסחר של ישראל עם קנדה. בשנת 2013, הוא חצה לראשונה את סף מיליארד הדולר, והמצב נמשך כך עד היום. ההסכם משקף את מדיניות המשרד בנוגע להרחבת היצוא מישראל באמצעות מערך הסכמי סחר בינלאומיים. ההסכמים הללו, יסייעו בקידום התעשייה הישראלית, בהקלה על יבוא חומרי גלם ובהפחתת יוקר המחייה. כיום, 65% מהמסחר הבינלאומי של מדינת ישראל מתבצע במסגרת הסכמי אזור סחר חופשי. קנדה הינה מידידותיה הטובות ביותר של ישראל , והידוק היחסים הכלכליים עמה הוא צעד מתבקש".