יום שני 06 אפריל 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

הצעת חוק ועדת הכלכלה - נתוני האשראי

אתמול יום שלישי התקיים דיון נוסף בוועדת הכלכלה בהשתתפות ארגון מנהלי הרכש והלוגיסטיקה בישראל, בקידום הצעת חוק לנתוני אשראי, שיונח בקרוב על שולחן הכנסת לחקיקה.
02.12.15 / 10:05
הצעת חוק ועדת הכלכלה - נתוני האשראי
02.12.15
הצעת חוק ועדת הכלכלה - נתוני האשראי

החוק נועד לרכז את נתוני האשראי על כל חברה או אזרח במדינה במאגר נתונים שיוחזק ע"י גוף או גופים פיננסים.

בהמשך לדיון הקודם בה התנגד משה יחזקאל יו"ר ארגון מנהלי הרכש והלוגיסטיקה שגוף אחד יחזיק במאגר מידע לנותני אשראי ודרש שקיפות לכולם עם אפשרות להגיב כאשר הדוח שלילי, בנוסף הארגון העביר ליו"ר הועדה ח"כ איתן כבל חוות דעת בכתב על הסכנות הקיימות מאי מתן שקיפות וזרימה חופשית לקבלת מידע.

בדיון שנערך התקבלה הסכמה בוועדה שהשליטה על מאגר המידע על מקבלי האשראי יבוצע ע"י בנק ישראל , בין טענות ההתנגדות של הארגון , לא יתכן שבנק ישראל יבנה מודל למאגר נתונים כאשר אין להם ניסיון בנושא  והוא גם יהיה הרגולטור שיפקח על עצמו ובנוסף סיכון בהגנת הפרטיות.

סביר להניח שעם כל מנגנוני האבטחה מאגר הנתונים ייפרץ, כפי שנפרצו מאגרי נתונים אחרים כגוון מידע האוכלוסין, לכן לדעת ארגון מנהלי הרכש כל הנתונים צריכים להיות מוצגים בשקיפות לכולם כאשר ניתן להציג את המידע בדרוג לכל מקבל אשראי בין הוא אדם פרטי או חברה, השרות לקבלת מידע לאשראי חייבת להיות מהירה ומידית, ניתן ללמוד מניסיון עמילי המכס שהם הגוף הגדול ביותר לאשראי חוץ בנקאי המקבלים את ההחלטות למתן אשראי מלשכות מידע פרטיות.

ארגון מנהלי הרכש והלוגיסטיקה בישראל הפועל מעל 50 שנה שבו שותפים מירב החברות והתעשיינים בארץ, בירך על החוק בתקווה שיאושר במהרה, עם שינוי המציאות היום כאשר 3 בנקים מחזיקים ב-70% מאשראי, ובכך יביא לתחרות, כניסה של נותני אשראי נוספים, שיפור תנאי האשראי והגדלת היצע האשראי להשקעות.

הדיון הסתיים בוועדה ללא הסכמה בנושא מאגר הנתונים והדיונים יימשכו בישיבות נוספות.