יום חמישי 02 אפריל 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

המסלול להפחתת פליטות גזי חממה והתייעלות באנרגיה 2019

בתמיכת משרדי הכלכלה והתעשייה, הגנת הסביבה ואנרגיה - 108 מפעלי תעשייה ורשויות מקומיות יזכו למענק כולל של כ-62 מלש"ח עבור בחירתם לייעל את צריכת האנרגיה ולהפחית פליטת גזי חממה
18.11.19 / 10:46
המסלול להפחתת פליטות גזי חממה והתייעלות באנרגיה 2019
18.11.19
המסלול להפחתת פליטות גזי חממה והתייעלות באנרגיה 2019

מתוך אתר משרד הכלכלה והתעשייה

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "התוכנית להתייעלות אנרגטית היא בשורה לרשויות המקומיות ולאיכות הסביבה בה אנו חיים. לצד החשיבות הסביבתית, יש לחיסכון בחשמל גם יתרון כלכלי - את הכסף שנחסך בחשבון החשמל של העירייה, ניתן לתעל לטובת תוכניות נוספות, לרווחת תושבי העיר"

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "אנו מוציאים לפועל בפעם השלישית את תוכנית המענקים, שנועדה לתמרץ את ההשקעות לייעול צריכת האנרגיה ולהפחתת הזיהום של מפעלים, עסקים ורשויות. תוכנית זו משלבת את הקשר שבין חיסכון כספי בהיקפים של מיליוני שקלים בשנה בהוצאות על דלקים וחשמל, ותמיכה גם בפרויקטים ברשויות בעלות דירוג סוציו-אקונומי נמוך. התוכנית מהווה דוגמה לקשר ההדוק שבין סביבה-כלכלה וחברה, והיא חלק מסדרת פעולות של הממשלה לקידום עמידת המשק ביעדים הלאומיים להפחתת גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית"

שר האנרגיה, ח"כ ד"ר יובל שטייניץ: "המקצה השלישי של קרן המענקים הסתיים בהצלחה ויביא להתייעלות משמעותית בצריכת האנרגיה במגזר התעשייתי, הציבורי והמסחרי. בקרוב ייצא מקצה רביעי לקרן זו. השנה החלה את פעילותה קרן נוספת, אשר מעמידה הלוואות בערבות המדינה לפרויקטים להתייעלות באנרגיה. שני מסלולים אלה יקדמו את צמצום צריכת האנרגיה והפחתת פליטות גזי חממה באופן משמעותי ויסייעו לעמוד ביעד הלאומי של צמצום צריכת החשמל ב-17% עד שנת 2030"

משרדי הכלכלה והתעשייה, הגנת הסביבה והאנרגיה מכריזים בימים אלו על הפרויקטים הזוכים במקצה השלישי של קרן המענקים המשותפת להתייעלות באנרגיה, במסגרתו יוענקו כ-62 מלש"ח לפרויקטים אשר יביאו לחיסכון באנרגיה ולהפחתת גזי חממה בתעשייה, רשויות מקומיות ובעסקים. 

המענקים יינתנו ל-108 תוכניות הכוללות החלפת טכנולוגיות ישנות ולא יעילות בצריכת האנרגיה, במערכות חדשות וחסכוניות, כגון מערכות תאורת פנים וחוץ, מיזוג אוויר, משאבות חום, מערכות אוויר דחוס, ייעול תהליכי ייצור שונים ועוד. פרויקטים אלו צפויים להביא לחיסכון שנתי של כ-175 מיליון קוט"ש, המוערכים בכ-82 מלש"ח. חיסכון זה יגדיל את צמצום צריכת האנרגיה הצפויה ב-4% לעומת החיסכון במקצה הקודם של התכנית. 

מסלול הסיוע לפרויקטים המקדמים הפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק מופעל על ידי הרשות להשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה. 

מדובר בשיתוף פעולה של משרדי הכלכלה והתעשייה, הגנת הסביבה, האנרגיה והאוצר. המסלול תוקצב במסגרת החלטת הממשלה 542 (''הפחתת פליטות גזי חממה וייעול צריכת האנרגיה במשק'') והחלטת ממשלה מספר 1403 ("תכנית לאומית ליישום היעדים להפחתת פליטות גזי חממה ולהתייעלות אנרגטית").

סך המענקים הכולל לתכנית הארבע שנתית עומד על כ- 300 מלש"ח אשר עתידים להביא למינוף השקעות בסך מוערך של כ- 1.6 מיליארד שקל בהתייעלות אנרגטית והפחתת פליטות גזי חממה וזיהום אוויר. בשנתיים האחרונות אושרו 190 בקשות בהיקף השקעות כולל של ככ-800 מלש"ח עם צפי לחיסכון שנתי של 220 אלף טון פליטות גזי חממה ולצמצום צריכה של כ-300 מיליון קוט"ש לשנה. 

סה"כ התקציב למקצה של שנת 2019 הינו כ-62 מלש"ח.
במסגרת המקצה השלישי, הוגשו 158 בקשות. מתוכן 108 בקשות עמדו בתנאי סף הנדרשים ונמצאו תקינות, בהיקף תקציבי של כ-62 מלש"ח במונחי מענק אשר מהוות מינוף פי 6 להשקעות בתחום הפחתת פליטות גזי החממה והתייעלות באנרגיה.

להלן פילוח של 108 הבקשות שאושרו:

56 בקשות של רשויות מקומיות בהיקף תקציבי של כ-41.5  מלש"ח, המהווים כ-67% מתוך היקף התקציב של הבקשות שאושרו במסלול.
2 בקשות הכוללות טכנולוגיה ישראלית חדשה. 50 בקשות של חברות מתחום התעשייה, המלונאות והמסחר.

ד"ר נחום איצקוביץ, מנהל הרשות להשקעות מציין כי "התוכנית מניעה התייעלות אנרגטית והפחתת פליטות באופן מרשים בהיקפה. יש בתוכנית זו ערך כלכלי סביבתי חשוב ממדרגה ראשונה וכן עמידה בהתחייבויות הממשלה במסגרת הסכם פריז להפחתת פליטות. התכנית מקדמת גם טכנולוגיות חדשניות בתחום ההתייעלות האנרגטית אשר מותקנות לראשונה, ובכך תורמת את חלקה לקידום החדשנות בנושא חשוב זה. נפעל לכך כי יוקצה תקציב ארבע שנתי נוסף, בהיקף של לפחות 500 מיליון ₪ אשר ירחיב את ההשקעה בהתייעלות אנרגטית והפחתת פליטות."