יום חמישי 20 פברואר 2020
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

הוגדל ייצוג איגוד לשכות המסחר במוסדות השונים של מכון התקנים

ראש הממשלה, בשבתו כשר הכלכלה והתעשייה, אישר את תיקון תקנון המכון, בעקבות עתירה לבג"צ שהגיש האיגוד
28.03.16 / 09:29
צילום: רוני שיצר
28.03.16
צילום: רוני שיצר

ראש הממשלה בנימין נתניהו, בשבתו כשר הכלכלה והתעשייה, אישר את תיקון תקנון מכון התקנים הישראלי להגדלת הייצוג של איגוד לשכות המסחר במוסדות המנהלים את מכון התקנים - הוועד הפועל (דירקטוריון המכון) ובמועצת המכון (האסיפה הכללית של המכון).

 

נשיא איגוד לשכות המסחר עו"ד אוריאל לין מסר בתגובה כי זוהי הכרה למרכזיותו במשק של מגזר המסחר והשירותים, כולל היבואנים המיוצגים על ידי איגוד לשכות המסחר.

 

אמר לין: "תפיסת היסוד שהיתה קיימת בזמן הקמת המכון התייחסה אליו כאל גוף שעיקר ייעודו לעצב תקינה המגנה על הייצור המקומי. זו הפכה לתפיסה אנכרוניסטית ומיושנת ואינה תואמת את המציאות של ימינו. חלקו של מגזר המסחר והשירותים במשק, כמו בכל ארצות המערב, עומד על 71% ממבנה התעסוקה במגזר העסקי ו-66% מהתוצר העסקי על פי נתוני הלמ"ס ובנק ישראל".

 

בעקבות השינוי יגדל הייצוג של איגוד לשכות המסחר במוסדות המכון: בוועד הפועל של המכון לאיגוד יהיו 5 נציגים ונציג נוסף במעמד משקיף; במועצת המכון לאיגוד יהיו 12 נציגים; בוועדות התקינה המרכזיות יתווספו 14 נציגים מטעם האיגוד; בוועדות התקינה הטכניות יתווספו 76 נציגים מטעם האיגוד.

 

שינוי זה נעשה לאחר שאיגוד לשכות המסחר הגיש עתירה לבג"צ, באמצעות עו"ד דן כרמלי, המשנה למנכ"ל איגוד לשכות המסחר, ועו"ד שלומי לויה, היועץ המשפטי וסמנכ"ל למשפט של האיגוד, כנגד מכון התקנים הישראלי, שר הכלכלה, משרד הכלכלה והתאחדות התעשיינים (משיבים פורמאליים), בבקשה להוצאת צו על תנאי להגדלת ייצוגו במוסדות המנהלים את מכון התקנים, בוועדות התקינה המרכזיות והטכניות

 

לאחר הגשת עמדת המדינה לבג"צ התנהל משא ומתן בין הגורמים הרלוונטיים, החברים במכון התקנים, ומשרד הכלכלה, והושגה פשרה שהביאה לשינוי המדובר. יצוין כי הפשרה הושגה בהבנה מלאה גם עם התאחדות התעשיינים.

 

עו"ד דן כרמלי: "כל הגורמים השותפים לניהול מכון התקנים, לרבות משרד הכלכלה בראשותו של המנכ"ל עמית לנג, התאחדות התעשיינים ואחרים, הבינו את החשיבות בתיקון העיוות האנכרוניסטי, בייצוג הסקטוריאלי במוסדות המכון".