יום חמישי 16 אוגוסט 2018
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

הגברת האכיפה נגד הפקעת מחירי המזון

משרד הכלכלה והתעשייה מגביר את אמצעי האכיפה כנגד עסקים המפקיעים מחירי מזון בפיקוח. מרבית ההפקעות נמצאו במחירי הביצים, החלב, הגבינה והשמנת - רובן במכולות ובמינימרקטים.
13.03.18 / 08:56
צילום: Fotolia
13.03.18
צילום: Fotolia

מתוך משרד הכלכלה והתעשייה

מתחילת שנת 2018 הוגשו על ידי הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה והתעשייה 30 כתבי אישום כנגד מפקיעי המחירים (עלייה של כ - 100% בהגשות כתבי אישום לעומת התקופה המקבילה אשתקד). במקביל, מתחילת שנת 2018, בתי המשפט הרשיעו ונתנו 20 גזרי דין בעניין זה (כשבתקופה המקבילה ב - 2017 לא ניתנו גזרי דין). מנתוני המשרד עולה כי נקודות המכירה שבהן נמצאו עיקר ההפקעות, היו מכולות ומינימרקטים רובם באזור המרכז.  

 

משרד הכלכלה והתעשייה מדגיש, כי בהתאם להוראות חוק פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים, מגישה הלשכה המשפטית במשרד הכלכלה והתעשייה כתבי אישום פליליים כנגד בעלי העסק ומנהלים (במקרים שבהם הם מבצעי העבירה או שהפרו את חובת הפיקוח למניעת עבירות), במקרה של הפקעות מחירים משמעותיות במצרכי יסוד ומנהלת מולם הליכים פליליים בבתי המשפט. רוב התיקים הנ"ל מסתיימים בהרשעה פלילית של בעלי העסקים ומנהליהם ובהטלת קנסות עונשים מרתיעים והתחייבויות כספיות נוספות. 

 

לאחרונה, חלה החמרה הדרגתית בגזרי הדין שמטילים בתי המשפט על בעלי העסקים המפקיעים מחירים בניגוד לחוק. כך לדוגמא בפסק דין שניתן לאחרונה, בעקבות חקירה שערך מינהל האכיפה באמצעות ראש אגף אכיפה במסחר יחזקאל זמיר, וכתב אישום שהוגש על ידי הלשכה המשפטית במשרד, הרשיע בית משפט השלום בפתח תקווה בית עסק לממכר מזון בפתח תקווה שהפקיע מחיר בארבעה מצרכי מזון (חלב, גבינה ועוד) וגזר עליו לאחר הסדר טיעון בתיק, קנס עונשי בסך של 18,000ש"ח וכן חייב אותו לחתום על התחייבות כספית של 200,000 ש"ח שתופעל במידה וישוב להפקיע מחירים. 


במקרה אחר הרשיע בית משפט השלום בת"א חברה ושני מנהליה אשר הפעילו פיצוציה בת"א והפקיעו שני מצרכי מזון בשיעור של עד 58% הפקעה (גבינה וחמאה), והשית עליהם קנס עונשי בסך של 17,000 ש"ח (7,000 ש"ח לחברה
ו - 5,000 ש"ח לכל מנהל) וכן חייב אותם לחתום על התחייבות בסך של 15,000ש"ח שתופעל אם יחזרו על מעשיהם. 

 

במקרה נוסף, הרשיע בית משפט השלום בבאר שבע חברה ומנהלה שהפקיעו מחירי תשעה מצרכים מפוקחים של עד 37% הפקעה (ביצים, גבינה, חלב ועוד) וגזר עליהם קנס עונשי בסך של 16,000 ש"ח (8,000 ש"ח לחברה ו - 6,000 ש"ח למנהל) וכן חייב אותם לחתום על התחייבות כספית שתופעל אם יחזרו על מעשיהם.  


20 פסקי דין אלו משנת 2018 מצטרפים לכ - 40 גזרי דין נוספים שניתנו בשנת 2017 על ידי בתי המשפט ברחבי הארץ בתחום הפקעות המחירים.


נאוה זקן, מנהלת אגף אכיפה, מסחר ומדידה במשרד הכלכלה והתעשייה: "משרד הכלכלה והתעשייה נחוש להגביר את מאמצי האכיפה כדי למנוע הפקעת מחירים מאזרחי ישראל ובעיקר כדי למנוע ניצול לרעה של אוכלוסיות חלשות שידיהן אינה משגת או מתקשה מלרכוש מצרכי מזון בסיסיים. מתוך כך, תינתן תשומת לב מיוחדת לגבי מפקיעי מחיר שיטתיים וסדרתיים, ולגבי מי שהפקיע מחירי מצרכים מהציבור בשיעור ניכר מהמחיר המרבי הקבוע בחוק"  


עו"ד יובל אברהם, התובע הראשי במשרד הכלכלה והתעשייה: "מתיקים רבים, עולה כי מדובר בהפקעות שיטתיות הנעשות בכמויות אדירות יום יום ולגבי שורה ארוכה של מצרכי מזון. במקרים של הפקעת מחירים ובייחוד במקרים החמורים הנ"ל, יהיו צפויים בתי העסק לאישום והרשעה פלילית ולגזרי דין מרתיעים".  


באחריות כל העוסקים במכירת מוצרים הנתונים בפיקוח מחירים, הן במכירה לקמעונאי והן במכירה לצרכן, להתעדכן במחיר המרבי העדכני וכן בעדכוני המחירים השוטפים המופיעים בחוק, וזאת בכדי למנוע מצב שבו הצרכן משלם עבור מוצר יסוד יותר מהקבוע בחוק. ניתן להתעדכן במחירים בין היתר בכתובת:   
http://economy.gov.il/trade/pricecontrol/pages/prices.aspx.