יום שבת 21 ספטמבר 2019
לוח הפלגות
חיפוש הפלגות כללי
יש לבחור נמל בארץ
יש לבחור נמל בחו"ל
יצוא מהארץ
יבוא לארץ
Facebook

"האינטרנט של הדברים" (IoT) והשפעתו על הנראוּת של שרשרת האספקה

על פי התחזית של Gartner1, בשנת 2020 יותר ממחצית מהתהליכים העסקיים העיקריים יכללו אלמנט כלשהו של IoT. עד לסוף העשור הנוכחי יותקנו כ-26 מיליארד מכשירים "חכמים" המחוברים לאינטרנט, שיכניסו כ-300 מיליארד דולר.
01.11.17 / 09:42
"האינטרנט של הדברים" (IoT) והשפעתו על הנראוּת של שרשרת האספקה
01.11.17
"האינטרנט של הדברים" (IoT) והשפעתו על הנראוּת של שרשרת האספקה

 

 

*תרגם וערך ניר גרינהאוס, מנהל פיתוח עסקי בזטס ישראל המתמחה בפתרונות ניראות ועקיבות, סיריאליזציה ותהליכים נוספים בשרשרת האספקה.

 

Gartner טוען כי גידול של פי-30 במספר המכשירים הפיזיים המחוברים לאינטרנט "ישנה באופן משמעותי את האופן שבו פועלת שרשרת האספקה".

חברות גלובליות מזהות את תפקידו של ה-IoT כמחולל שינוי, בפרט בתחומי הייצור, המכירות הקמעונאיות והשירותים. רבות מהפריסות מתמקדות בזיהוי ואיתור נכסים ובמעקב אחר הסטטוס שלהם.

על פי Forrester2, בין 58% ל-77% מהארגונים שהשתתפו בסקר רואים באיתור אובייקטים, מכולות וכוח אדם את הפונקציה היסודית והעיקרית של פתרונות IoT. שירותי דואר מסויימים מציבים תיבות דואר חכמות לשימוש באזורים מרוחקים כדי לבדוק מראש אם התיבות ריקות, עוד לפני היציאה לאיסוף, ולחסוך לעצמם נסיעה מיותרת. מוצרי פרמצבטיקה רגישים לטמפרטורה נתונים תחת ניטור של חיישנים, שמוודאים את שלמותם של המוצרים לאחר שיצאו משערי המחסן. הנתונים מחיישנים כאלה יכולים להשתלב עם מערכות מידע עסקיות ובכך לספק בינה עסקית עשירה.

כאשר הרשתות הקמעונאיות מנסות לשלב בין הנוכחות שלהן באינטרנט לבין ניהול חנויות פיזיות, היכולת לאסוף נתונים ולהציגם באופן נראה לעין בנקודות מפתח לאורך שרשרת האספקה היא כלי חשוב לשיפור חווית הלקוח ולמיטוב יכולת התגובה של שרשרת האספקה. משטח המועמס על גבי משאית יכול לשדר מסרים שמפרטים במדוייק את המוצרים, המידות והדגמים השונים שהוא מכיל, ובו בזמן גם לדווח באיזו טמפרטורה ורמת לחות מתבצעת הובלת הסחורה. ניתן להשתמש בחיישנים אפילו כדי לאתר את מיקומם של מצבורי מוצרים וכוח אדם גדולים, כדי לסייע בחישוב שעת ההגעה של משלוחים. איסוף נתונים ממוכן מאפשר נראוּת של המלאי בזמן-אמת וחוסך את הצורך בספירה ידנית, שמוּעדת גם לטעויות-אנוש.

 

ניהול חוסר הוודאות

כאשר מעורבים בשרשרת האספקה שחקנים כה רבים, בפיזור גאוגרפי כה גדול, תהליכי הניהול של שרשרת האספקה לוקים בחוסר וודאות, שמעמידה בפניהם אתגרים גדולים. אספקת ההזמנות עלולה להתעכב בעטיים של גורמים רבים ושונים, שקשה לחזותם או לשלוט בהם. עיכובים בגין עומסי תנועה הם גורם שכיח לאיחור במסירת הזמנות ולחוסרי מלאי. בעזרת פתרונות IoT המצוידים בחיישנים, ניתן לעקוב אחר מקומם ומהירותם של כלי-רכב ולספק התרעות תחזוקה

השמירה על טמפרטורה יציבה חשובה כאשר מובילים מוצרים מתכלים. ירקות טריים עשויים לשרוד שבוע שלם אם אינם נחשפים לתנודות בטמפרטורה, אך הם לא יעמדו בתנאים של התחממות למשך שעות אחדות. על פי נתוני ארגון המזון והחקלאות של האו"ם, שיעור של עד שליש מהמזון שנשלח בהובלות מדי שנה מתקלקל ואינו שורד את הדרך.  פתרונות IoT שמבוססים על טכנולוגיות של תקשורת חיישנים עשויים לצמצם את הבזבוז הזה. ככלי למימוש נראוּת בשרשרת האספקה, טכנולוגיה זו מאפשרת החלפת מידע קריטי בזמן-אמת עם הלקוחות ובעלי העניין ובכך היא מפחיתה שיבושים. 

משתנה מרכזי נוסף שניהולו מציב קשיים בפני שרשרת האספקה הוא המלאי. הדיוק בחיזוי הביקושים הוא מוגבל מטבעו ורמות המלאי נתונות להשפעתן המזיקה של גורמי חוסר-יעילות רבים מבחוץ. תנודות חדות ברמת הביקושים עלולות להיגרם למשל כתוצאה משיגעון אופנה פתאומי, או ממזג אוויר חם מהרגיל לעונה, שבעקבותיו נותרו בגדי החורף על המדפים.

מכשירים חכמים יכולים להשפיע באופן משמעותי במצבים כאלה, הודות ליכולתם לנטר נתונים מקרוב ולטפל במשתנים רבים מאי-פעם. כאשר המלאי נמצא ברמה נמוכה, למשל, פתרון ניהול החנות יכול לספק מידע      פרו-אקטיבי בזמן-אמת, שיאפשר חידוש אוטומטי של המלאי על גבי המדפים. ניטור של הציוד מספק מידע לחיזוי צורכי התחזוקה ומתריע בפני מהנדסים על תקלות פוטנציאליות ועל שיבושים יקרים.

 

בחירת הטכנולוגיה

עם זאת ישנם אתגרים נוספים שצריך להתחשב בהם. קיימים אלמנטים טכניים רבים ושונים שחשובים ורלוונטיים לפריסת פתרונות IoT ארגוניים מקצה-לקצה, וביניהם תשתית הרשת, המכשירים, האפליקציות, הפלטפורמות, פתרונות האבטחה ושירותי האינטגרציה.  

טכנולוגיות חיישנים שונות מכתיבות אילוצים שונים. כך, לדוגמה, השימוש ברשתות GSM עלול לגרום לצריכת אנרגיה גבוהה והתכלות מהירה של הסוללות, ולכן בביצוע מעקב אחר הובלות למרחקים גדולים עדיף לחבר את החיישנים למצברי הרכב. מאידך, עבור מוצרים במחסן, בחצר או בדרכים יתכן שכדאי יהיה לבחור בחיישנים עם צריכת אנרגיה נמוכה, בעלי סוללה פנימית, שישדרו נתונים באמצעות רשתות סלולריות.

האבטחה היא שיקול חשוב נוסף. יש למנוע נפילה של המידע לידיים הלא נכונות, באמצעות התחברות או פריצה. החיישנים צריכים לשדר אך ורק מידע ספציפי, שחייב להיות מוחזק בסביבת ענן פרטית ומאובטחת.

כאשר הכל הופך להיות יותר ויותר מבוסס על האינטרנט, פתרונות IoT בשרשרת האספקה הם עדיין בחיתוליהם, אך אין שום ספק שהם עתידים לצמוח ולהמריא. הודות למידע וניטור בזמן-אמת יהיה קל יותר לנהל משאבים ולקבל את ההחלטות הנכונות בעלויות הנמוכות ביותר. יתכן ש-IoT הוא סתם עוד מונח אופנתי. אבל גם הוא, כמו שיתוף הפעולה, אינו עומד להיעלם בעתיד הנראה לעין.


 
1 Gartner טוען כי מספר ההתקנות של מכשירים המבוססים על "'האינטרנט של הדברים" (IoT) יגדל ל-26

,Gartner 2013  מיליארד יחידות בשנת 2020

2  Forrester / Zebra  הפריסה של פתרונות האינטרנט-של-הדברים צוברת תאוצה בקרב חברות בעולם

 

 

חברת זטס ישראל הינה חברת בת של זטס אינדסטריס והיא מהווה גם את אחד ממרכזי הפיתוח של זטס אינדסטריס. החברה הינה מובילה בפתרונות מתקדמים לייעול תהליכים בשרשרת האספקה ביניהם פתרונות לניהול קווי האריזה, פתרונות ניראות ועקיבות, תהליכים במחסן, ליקוט קולי, פתרונות סימון פריטים, סיריאליזציה, זיהוי אוטומטי של פריטים, בקרת העמסה ואימות אוטומטי של תכולת משלוח, ופתרונות מוביליטי ניידים מתקדמים להוכחת מסירה, סוכני מכירות,  presale ,Van Sales , וניהול הפעילות הלוגיסטית והמכירתית במחסנים או בחנויות.

לפרטים נוספים: nir.greenhouse@il.zetes.com , נייד: 050-6777650 , WWW.ZETES.COM